Zorunlu Bireysel Emeklilikte Bilinmesi Gereken 3 Şey

0
9
Zorunlu bireysel emeklilik sistemi

45 yaşın altında olan tüm çalışanları yakından ilgilendiren Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi ya da diğer adıyla Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi 2017 yılının en çok konuşulan konularından biridir. Getirilen bu sistem sayesinde, hem devlet hem de çalışan bireyler sosyal güvencelerini daha iyi takip edebilecekler.

Zorunlu adı altında getirilen bu sistem, milyonlarca çalışanı otomatik olarak kayıt etti. Gönüllü bir sistem olarak geliştirildiği için sisteme katıldıktan sonraki 2 ay içerisinde cayma hakkı da sunuldu. Sistemi kullanmak istemeyen ya da hali hazırda BES’e kayıtlı olan kişiler sistemden çıkmayı tercih etti. Sistem ile ilgili dikkat edilmesi gereken ve herkesin bilgi sahibi olması gereken konular 3 başlık halinde toplanabilir.

Zorunlu BES İçin Maaş Kesintileri

Zorunlu BES maaş kesintilerinin ne kadar olacağı, sistem ile ilgili ilk duyuruların yapılmasının ardından en çok sorulan sorular arasında yer aldı. Çok yüksek miktarların kesileceği endişesini yaşayanlar, sistemin sunduğu oranı öğrendiklerinde büyük bir rahatlama yaşadı. Zorunlu BES’e, toplam kazancın %3’ü aktarılmaktadır. Bu oran minimum oran olup, daha fazla kesinti talep edenler istedikleri oranda kazançlarını sisteme aktarabilirler. Herhangi bir üst limit sınırlaması yapılmamaktadır. Kesintiler her ay gerçekleşmektedir. Sisteme aktarılan minimum miktar 50 TL olmak zorundadır. Kişinin gelir durumuna göre %3’lük oran, 50 TL’yi karşılayacak şekilde otomatik olarak değiştirilebilmektedir.

Sisteme Kimler Dahil Edildi?

45 yaşın üzerinde olan kişiler, Zorunlu BES’e dahil edilmedi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan ama ülkemizde çalışan kişiler de bu sistemden muaftır. 45 yaşın altında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve herhangi bir kamu ya da özel sektörde çalışan herkes sisteme otomatik olarak kaydedildi. Sistemden çıkmak isteyenlere, kayıt tarihinden sonraki 2 ay içerisinde çıkma hakkı tanınmaktadır. 1 Ocak girişli bir çalışan, 1 Mart’a kadar sistemden çıkabilir. Süre dolduktan sonra sistemden çıkılamamaktadır. Sisteme devam edenler devlet katkısından yararlanabilirken, sistemden çıkanlar bu katkıdan faydalanamamaktadır.

Sistemin Geçerlilik Tarihi

Zorunlu BES, 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Geçişler kademeli olarak gerçekleştiği için çalışanların sisteme kayıt tarihleri değişkenlik gösterebilir. Sisteme otomatik olarak kayıt olan ve cayma hakkını kullanmayan kişiler Zorunlu BES sisteminin bir üyesi olarak çalışma hayatlarına devam etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri 2019 başlıklı makalemizde sağlık ocakları açılış saati, sağlık ocakları cumartesi açık mı ve sağlık ocakları kapanış saati hakkında bilgiler verilmektedir.