Ziraat Hesap No Kartın Neresinde Yazar?

0
18
Ziraat Hesap Numarası Kartın Neresinde Yazar?

Ziraat Hesap No Öğrenme

Vatandaşların, bankalarla olan ilişkileri her geçen gün daha da büyürken, özellikle kredi ve kredi kartı kullanmayanımız yok gibidir. Bankalarla bu kadar fazla işlem yaparken, maalesef bankacılık işlemleri konusunda tüketiciler olarak bazı eksikliklerimiz bulunuyor. kredisozluk.com olarak bizler de tüketicilerin finans konuları üzerine bilgilenmelerini sağlamak amacıyla yepyeni yazılarımızı siz değerli okuyucularımızın istifadesine sunuyoruz. Bugünkü yazımızda da kamu bankaları arasında en büyü olan Ziraat Bankası ile ilgili olarak Ziraat Hesap numarası kartın neresinde yazar konusunu ele almaya çalışacağız.

Bildiğimiz üzere, ister bankamatik kartı olsun ister kredi kartı olsun, bu kartlar üzerinde bazı bilgiler bulunmaktadır. Her ne kadar bu bilgilerin önemsiz olduğunu düşünsek te oldukça önemlidir. Hatta kart üzerinde bulunan bazı ibareler; güvenliğimiz açısından çok daha fazla önem arz etmekte ve kimseyle paylaşılmaması gerekmektedir. Bankamatik kartları ile kredi kartları üzerinde yazan bilgilerin bazıları ise farklılık göstermektedir.

Ziraat Bankası Bankamatik Kartı Üzerinde Yazan Bilgiler

Ziraat Bankası Bankamatiklerini yakın plandan incelediğimizde; müşterinin adı soyadı, 16 haneli kart numarası, kart son kullanma tarihi, hesap numarası ibarelerinin yer aldığını görmekteyiz. Kartını ilk defa alanlar muhakkak bu bilgileri kontrol etmeli, bir yanlışlık olması halinde kısa süre içerisinde bankaya müracaat etmelidir.

Ziraat Hesap No Kartın Neresinde Yazar?

Ziraat Bankası bankamatiklerinin isim yazan bölümünün hemen altında bulunan yerde; o bankamatiğin bağlı olduğu hesap numarası yazacaktır. Yeni bankamatiklerin bazılarında bu bölümde IBAN numarası da yazabilmektedir. IBAN numarasına bakarak ta hesap numaranızı bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Üzerinde Yazan Bilgiler

Ziraat Bankası kredi kartlarının üzerinden yazan bilgilere baktığımızda; 16 haneli kredi kartı numarası, kart hamilinin adı ve soyadı, kart son kullanma tarihi, müşteri numarası ya da hesap numarası, kartın son kullanma tarihi yazmakta, arka yüzünde de CVC numarası dediğimiz güvenlik kodu bulunmaktadır. Kredi kartı bilgilerimizin çoğu önemli olmakla birlikte, özellikle CVC numarası yani güvenlik kodunu kimseyle paylaşmamamız gerekmektedir. Çünkü bu numaranın paylaşılması halinde; paylaştığınız kişi kredi kartınızla internet üzerinden alışveriş yapabilme imkanı bulacaktır.

IBAN Numarasından Hesap Numarası Bulma

Eğer bankamatik kartınızın hemen isim yazan yerin altında hesap numaranız değil de IBAN numaranız yazıyorsa; bu durumda IBAN numarası ile hesap numarası bulma yöntemini de kullanabilirsiniz. IBAN numarası 16 haneli bir numara olmakla birlikte; ilk iki harf “ TR “ yani ülke kodunu, sonraki iki basamak kontrol basamağını, sonraki 5 hane bankanızın kodunu, sonraki 1 hane rezerv alanını, bundan sonra gelen 16 hane ise hesap numaranızı ifade edecektir. Bu hesap numarasına şube kodu dahildir. Bu nedenle EFT ya da havale işlemi için hesap numaranızı vereceğinizde; IBAN numarası ile hesap numarası buluyorken bunu da göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here