Zeyilname Nasıl Düzenlenir?

0
11
Zeyilname Nasıl Düzenlenir

Hukuki ve iktisadi terimlerin çoğunda Osmanlıca, Arapça ve Farsça kökenli kelimeler olduğu için bazen anlamakta güçlük çekebiliyoruz. Bu nedenle bu konularda eksiğimiz de epeyce fazla diyebiliriz. Daha önce de birçok iktisadi terim üzerine sizlere buradan bilgi paylaşımında bulunduğumuz üzere bu yazımızda da; merak edilen bir kavram olan Zeyilname nedir zeyilname nasıl düzenlenir kısaca izah etmeye çalışacağız.

Zeyilname Ne Demek?

Zeyilname; kelime anlamı olarak, zeyil kelimesi yani eklemek kökeninden gelen ve herhangi bir ek konu ile ilgili ek bilgi verilmesi amacıyla düzenlenen belgelerdir diyebiliriz. Daha çok sigortacılık literatüründe kullanılan zeyilname, poliçeler ile ilgili olarak herhangi bir bilginin güncellenmesi ya da yanlış verilen bir bilginin düzeltilmesi amacıyla ibraz edilmektedir. Aynı şekilde sigorta primlerinin miktarının güncellenmesi konusunda da yine zeyilname düzenlenmektedir. Ancak unutulmaması gereken; zeyilnamenin sadece bir konuda ekleme yapılması için düzenlenen belge olduğudur, yani sigorta poliçesinin aslı yerine geçmemektedir.

Zeyilname Nasıl Düzenlenir?

Zeyilnamenin düzenlenmesi aşamasında dikkat edilmesi gereken altın kural; çift taraflı bir anlaşma olduğudur. Yani sigorta şirketi ya da siz tek başınıza zeyilname düzenleyemezsiniz. Ancak karşılıklı anlaşma ve mutabakat halinde zeyilname düzenlenebilecektir.

Daha önceden sigorta poliçesinde belirtilen herhangi bir husus ile ilgili zeyilname düzenlenerek, eklenecek  ya da düzeltilecek kısım ayrıntılı olarak belirtilir, taraflar tarafından tekrar imza altına alınır. Bu konudaki işlemler genelde sigorta şirketleri tarafından hazırlanarak, sigortalının önüne hazır konulduğu için bizlerin herhangi bir ilave belge hazırlamasına gerek yoktur. Ancak düzenlenen zeyilnamenin ayrıntılı bir şekilde incelenerek ele alınması, asıl sigorta sözleşmesi ile karşılaştırılması gerekmektedir.

Zeyilname Düzenlenebilecek Konulara Örnekler

Aldığınız bir araç için sigorta şirketinden trafik sigortanızı yaptırdıktan sonra herhangi bir sebep nedeniyle plakanızı değiştirmeniz gerektiğini düşünelim. Böyle bir durumda sigorta şirketinizi bilgilendirmeli ve zeyilname düzenlenmesini talep etmeniz gerekmektedir. Sigorta şirketi tarafından bu belge hazırlanarak imza altına alındıktan sonra artık kayıtlarda; aracınızın yeni plakası ile sigortalı olduğu kabul edilecektir.

Yine sigorta kapsamını genişletmek ya da daraltmak istemeniz durumunda da; asıl sigorta sözleşmesine göre değiştirilecek hususlar zeyilname ile tekrar kayıt altına alınacaktır.

DASK ( Doğal Afet Sigortası ) yaptıktan sonra evin satılması halinde ya da adres değişikliği durumunda da zeyilname düzenlenmesi gerekecektir.

Yapılan bu düzenlemeler sonrasında; sigorta priminiz daha yüksek çıkabileceği gibi daha da düşebilecektir. Bu durumda ya tarafınıza ücret iadesi yapılacak ya da oluşan fark sizden tahsil edilecektir.

Sigorta yaptıran okurlarımıza bu konuda son olarak bir hatırlatmada bulunarak yazımızı sonlandıralım. Zeyilname tek taraflı düzenlenen bir belge olmadığı için sigorta şirketiniz kesinlikle sadece kendisinin düzenleyeceği bir zeyilnameyi poliçeye işleyemez. Dolayısıyla bu konuda sizin de muvafakatınızı almak zorundadır. Muvafakatınız alınmadan düzenlenen zeyilnamelerin herhangi bir hükmü de olmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here