Yeşil Kart Başvurusu Nedir? Nasıl Çıkarılır?

0
7
Yeşil Kart Başvurusu

Ülkemizde ve diğer ülkelerde; maddi durum açısından ortalamanın altında olan ve yardıma muhtaç olan kişi ya da kişiler olabilmektedir. Bu durumdaki kişiler için sosyal devlet olmanın bir gereği olarak; çeşitli sosyal yardımlar yapılmaktadır. Her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de her vatandaşın; eğitim, sağlık, vs. gibi temel hakları bulunmaktadır. İşte bu noktada devlet, durumu olmayan vatandaşlarına sosyal haklarını ücretsiz olarak sağlamaya çalışmakta ve bunun yanı sıra bazı maddi manevi diğer yardımlarda da bulunmaktadır. Tabii ki bu konular maalesef kimi vatandaş tarafından suistimal edilmekte ve haksız yere bazı yardımlardan yararlanılması söz konusu olabilmektedir. İşte bu noktada devlet; konu ile ilgili gerekli araştırmaları yapmakta, muhtaç durumda olan kişiler için yeşil kart dediğimiz bir belge vererek, ilgili sosyal yardımlardan daha kolay yararlanmasını sağlamaktadır. Bizler de bu yazımızda siz değerli okurlarımız için Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Çıkarılır konusu ile ilgili sizlere bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Kimler Yeşil Kart Alabilir?

Kişilere yeşil kart verilebilmesinin elbette belli başlı şartları vardır. Bunun için maddi olarak fakir sayılacak durumda olmak gerekir. Rakamlar üzerinden şartlara baktığımızda; aylık gelir miktarının her hâlükarda asgari ücretin 1/3 ‘ünü geçmemesi gerekecektir. Bu hesaplama yapılırken, asgari ücretin brüt rakamı baz alınır. Brüt asgari ücretin 1.777 TL olduğunu bildiğimiz üzere; yapacağımız bir hesapla yeşil kart için aylık gelir sınırının 466 TL olduğu görülecektir.

Nereye Başvurmak Gerekiyor?

Bu konuda 2012 yılına kadar yetkili makamlar Valilikler ve Kaymakamlıklar iken; artık konu Sosyal Güvenlik Kurumuna devredilmiş ve takibi bu kurumda tarafından yapılmaktadır. Dolayısıyla bu konuda bir başvuruda bulunacakiseniz; size en yakın SGK İl Müdürlüğüne ya da Sosyal Güvenlik Merkezine başvuruda bulunmanız gerekecektir. Ayrıca bazı il ve ilçelerde bu konuda Valilik ve Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne de başvuruda bulunabilirsiniz. Size verilen başvuru formunu ve dilekçesini doğru bir şekilde doldurmalı, aile bilgileri, kimlik bilgileri, maddi durum bilgileri, ailedeki öğrenci kişiler ile ilgili bilgiler gibi tüm bilgileri doğru bir şekilde doldurmalısınız. Yalan ve yanlış beyanlarınız nedeniyle hukuki anlamda da bir sorumluluğunuz olacağını unutmayın. Ayrıca yapacağınız beyanlar ve bildireceğiniz tüm bilgilerin ilgili kurumlar tarafından teyit edilmek amacıyla araştırılacağını da bilmenkte fayda var.

Tüm Kurumlardan Onay Almak Gerekiyor

Size verilecek Yeşil Kart Başvuru formunuz ile ilgili olarak; muhtarlık, defterdarlık,mal müdürlüğü, nüfus müdürlüğü, tapu sicil müdürlüğü, belediye başkanlığı, emniyet, jandarma gibi kurumlar tarafından onaylanması gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Örneğin; tapudan adınıza kayıtlı bir mal olmadığına dair, muhtarlıktan ilgili adreste yaşanıp yaşanmadığına dair, vs. gibi bilgiler talep edilecektir.

Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Bunun için kurum kurum gezmenize gerek yok. Başvurunuzu tamamladıktan sonra belirli aralıklarda E Devlet portalına giriş yaparak, HİZMETLER bölümünden Aile ve Sosyal Politikalar ‘nın hizmetlerine gelip, buradan da GELİR TESTİ SORGULAMA bölümünden sonucunuzu görebilirsiniz. Burda sonuçta GO şeklinde bir ibare varsa sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabileceğiniz anlamına gelecektir.

Her Yıl Yeniletmek Gerekiyor

Alacağınız yeşil kartınızın süresi 1 yıl olacaktır. Her yıl SGK tarafından yeşil kartınızın yenilenmesi gerekecektir. Yenilenme işleminde de yine araştırmalar yapılacak ve buna göre kartınızın süresi uzatılacaktır.

53 TL ‘ye Sağlık Sigortası

Eğer yeşil kart konusunda maddi durumunuz yeterli değilse; yani istenen şartlardan daha yüksek bir gelire sahipseniz, bu durumda yine aylık 53 TL ödeyerek genel sağlık sigortası yaptırabilir ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here