Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bankacılık işlemlerinde en sık yaşanan olaylardan birisi haline gelen yasal takip durumunda olan kişilerin uzun bir süre zarfında herhangi bir işleme başlayamamış olması sonucu doğrultusunda kredi çekemedikleri görülmektedir. Bu sebeple yasal takipte olan kişiler borçlarını dahi ödese, bir süre herhangi bir işlem yapamayacak ve bankacılık hizmetlerinden yararlanamayacaktır. Zorlu olan bu süreç içerisinde her türlü eksiklikleri ele alacak olursak kişilerin nakit ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri farklı bir alternatif görülmemektedir.

Banka kurallarına sürekli aykırı davranan kişiler, doğal olarak banka şartlarına uyum sağlamamasından ötürü hukuki işlemler içerisinde yer almaktadır. Hukuki süreç içerisinde yapılan ödeme emrine ilişkin icra vekaletlerinin maksimum 7 iş günü içerisinde ödenmesi kanunen şarttır. Bu kurala uymayan kişilere haciz uygulanacağı gibi, yaşanacak olan kayıplar da büyük olacaktır.

Yasal Takipte Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Yasal takip içerisinde olan kişilerin en büyük düşüncesi tamamen banka işlemlerini yapıp, yapamayacağı konusudur. Bu sebeple yasal takip içerisinde olan kişilerin normal şartlarda kredi çekebilmesi maalesef mümkün değildir. Başvuru esnasında verilecek olan T.C bilgileri sisteme giriş yapıldığında, sistem otomatik olarak kişinin yasal takipte olduğunun bilgisini verecektir. Bu bağlamda, bu kişilerin kanunen kredi çekebilmeleri mümkün olmayacağı gibi verilen süreçlerden itibaren 5 yıl beklemek durumunda kalacaklardır.

Yasal Takip Süreci Ne Zaman Kalkar?

Yasal takip süreçlerinin ne zaman kalkacağı tamamen kişinin yapmış olduğu geçmiş işlemlere bağlıdır. Bu sebeple bu kişilerin ne kadar iyi seviyede bu durumdan kurtulacakları da göreceli olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı kişiler bu konudan 5 yıl gibi süre içerisinde terfi edilirken, bazı kişiler yaşatmış oldukları olumsuz nedenlerden ötürü 10 yıl beklemek durumunda kalabilmektedir. Bu sebeple, rakamlar kesin ve net olarak belirtilmediğinden ötürü kişileri ne kadar süre sonrasında bu durumdan muaf olacağı tartışılan konu arasında yer almaktadır.

Yasal Takipte Olan Ne Yaparsa Kredi Çeker?

Kanunen belli bir süre bankacılık işleminin yapılmasının mümkün olmayacağını belirtmiştik. Buna istinaden yasal takipte olan kişilerin belli bir zaman aşımından sonra tekrar kredi kullanabilmesi için verilen süre doğrultusunda hiç bir şekilde kredi başvurusu veya kredi kartı başvurusu yapmaması gerekir. Bu şartlara uyum sağlayan kişiler her halükarda, belli bir süre sonrasında daha rahat kredi çekebilecektir. Verilen süre talimatlarına uyum sağlamayan kişiler sürekli aksi olabilecek hareket yapmaları sonucunda daima farklı sıkıntılarla karşılaşacak ve bu konuda ki verilen süreç uzamaya devam edecektir.

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar
5 (100%) 1 oy

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın