Yapı Tasarrufları Sandığı Nedir?

0
5
Yapı Tasarrufları Sandığı Nedir?

Yapı Tasarrufları Sandığı, hükümetin tasarrufların artırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında konut edindirmek amacıyla Almanya’dan dünyaya yayılan alt gelir grubundaki vatandaşlara yönelik bir konut edindirme modelidir.

Yapı Tasarrufları Sandığı modeli ile ilgili  çalışmalar Türkiye Bankalar Birliği (TBB) bünyesinde devam etmektedir. Bakanlıklar ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu da (BDDK) yasal  çerçevesine ilişkin çalışmaları yürütmektedir.

Yapı Tasarrufları Sandığı, dar gelirli vatandaşlara konut edindirmek için kaynak sağlama  amacıyla kurgulanmış. Bu modelin avantajı,vatandaş bu modele giriş yaparken belirli bir yılda biriktireceği parayı belirtiyor. Örneğin; 3 yılda 25 bin lira para  biriktiririm diyorsanız. Sistem de size 3 yılın sonunda 25 bin lira daha kredi vermeyi  garanti ediyor ve böylece 50 bin lira paranız oluyor. Bu modele giriş yapacağınız  gün imzalayacağınız sözleşme, model kapsamında sizin 3 yıl sonra kullanacağınız  faiz oranı belirleniyor ve bu oran piyasanın altında oluyor. Bu süre  içerisinde piyasa faiz oranı değişse de sistem size sunduğu faiz oranını hiçbir  şekilde değiştirmiyor. Eğer bu süre içinde piyasada ki faiz oranlarında düşüş olursa sizin de oranları değiştirme şansınız var.

Bu modelle vatandaşların bankalara biriktirme sözü verdikleri mevduatlara verilecek destekle, edinmeyi düşündükleri evlerine büyük bir teşvik olacağı kesindir. Bu modelle vatandaşların yastık altı birikimlerinin bankalara yönlendirilmesi düşünülürken hem alt gelir grubundaki vatandaşların ev sahibi olması hem de ülke ekonomisinin kalkınması planlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here