Yanlış Hesaba Para Yolladım Nasıl İptal Ederim

0
7

Bankalar ile artık o kadar haşır neşir olmaya başladık ki; içinde para olan tüm işlemlerimizi neredeyse bankalar vasıtasıyla halleder olduk. Tabii ki  kimimiz bankacılık işlemleri konusunda yeterli bilgiye sahipken kimimiz ise yeterli bilgiye sahip olamayabiliyor. Hele hele internet bankacılığı ve mobil bankacılığın çıkması ile birlikte artık her geçen gün yeni bir uygulama çıkıyor ve gerçekten sürekli bunları takip edip hepsine hakim olmak ta mümkün değil. Dolayısıyla bazen yanlış işlemler bile yapılabiliyor. Bu yanlışlar arasında da en çok karşılaşılan olaylardan bir tanesi de yanlış hesaba para gönderme konusu. Bu yazımızda yanlış hesaba para yolladım nasıl iptal ederim diyenlere kısaca çözüm önerilerinde bulunmaya çalışacağız.

Öncelikle yaptığınız işlem bir havale işlemiyse; parayı gönderirken size karşı tarafın ad soyad bilgileri ile ilgili bazı bankalar tarafından açık bazı bankalar tarafından ise bazı harfleri gösterilmeksizin paylaşımda bulunulmaktadır. Dolayısıyla her şeyden önce yaptığımız işlem bir havale işlemiyse buna dikkat etmek gerekecektir. EFT işlemlerinde de alıcı tarafın isim ve soyadını doğru yazmayı unutmayın. Çünkü bilgileri yanlış girmeniz halinde banka EFT işlemini iptal ederek size iade edecektir.

Eğer tüm bunlara rağmen yine de  yanlış hesaba para gönderdiyseniz; bu durumda en kısa sürede bankanızın müşteri hizmetlerini aramalı ve durum çağrı merkezi yetkilisine bildirilmelidir. Havale işlemleri anında karşı tarafa geçeceği için bu şekilde yanlış yapılan para transferlerinin iadesi daha uzun bir süre alacaktır. EFT işleminde ise; para EFT havuzundan çıkıp karşı bankanın EFT havuzuna geçmeden iptal talebiniz olması halinde iade işlemini gerçekleştirilebilecektir. Ancak karşı tarafa geçtiğinde ise; paranın iadesi için ilgili banka müşteri hizmetleri ile de görüşmek gerekir.

Eğer yanlış  gönderilen para karşı tarafın hesabına geçtiyse; hem kendi bankanızla hem de karşı tarafın bankasıyla iletişime geçerek durumu açık bir şekilde izah etmelisiniz. Banka talebiniz üzerine gerekli araştırmaları yaptıktan sonra; yanlışlıkla para yollanan hesap sahibinin de onayını alıp size iade işlemini gerçekleştirebilir. Ancak hesap sahibinin onay vermediği durumlarda ise banka büyük ihtimalle herhangi bir iade yapmayacaktır. Böyle durumlarda hukuki açıdan hak arama aşamasına geçilmesi gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here