Borçların Yapılandırılması 2017

0
7
Borçların Yapılandırılması

Vergi borcu, prim borcu, eski trafik cezaları, öğrenim kredisi borcu gibi borçların yapılandırılması için süreç başladı. Gecikme zammı ve faizi silinecek, bunun yerine enflasyon güncellemesi yapılacak, böylece borçlar düşecek. Peşin ya da taksitle ödenebilecek.

31 Haziran 2016’ya kadar olan vergi, prim, trafik cezası, öğrenim ve katkı kredisi gibi borçlarına yapılandırma imkanı getiren yasa yürürlüğe girdi. Vatandaşlar, başvuru yaparak borçlarını yapılandırabilecekler. Gecikme faizi silinip, bunun yerine enflasyon güncellemesi yapılarak borç düşürülecek. Vatandaşlar isterlerse peşin, isterlerse taksitle ödeme yapabilecekler.

Vatandaşlar yapılandırma başvurularını 31 Ekim 2016 tarihine kadar yapılabilecekler. Vergi, trafik cezası, öğrenim ve katkı kredisi borçlarını yapılandırmak için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet adresindenya da bağlı oldukları vergi dairesine şahsen başvurarak yapılabilecekler. Birden fazla vergi dairesine borcu olanlar her bir vergi dairesine ayrı ayrı başvuracaklar. Emlak vergisi ve su borçları olanlar başvurularını belediyelere yapacaklar. İsteyen peşin, isteyen taksitli ödeme yapabilecekler.

Vatandaşlar borçlarını kredi kartıyla peşin ya da taksitle ödenmesi mümkün. Kredi kartıyla ödeme yapıldığında, işlem tarihi itibariyle borç ödenmiş olarak görülecek. Kredi kartıyla bir veya birden fazla taksit ödemesi yapılabilecek.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here