Türkiyenin En Zengin İş Adamları Kimler

0
7

Türkiye, her ne kadar son bir yıldır gelişen olaylar nedeniyle büyüme konusunda biraz yavaşladı desek de; son 10 yıl içerisinde ekonomik anlamda iyi bir büyüme grafiği yakaladığını görmekteyiz. Tabii ki  bu büyüme ile birlikte özellikle ülkenin zenginleri servetlerini daha da katladılar. Türk iş adamları son dönemde dünya genelinde önemli satın almalara ve yatırımlara imza atmış durumdalar. Herkes tarafından merak edilen bir konu ise; Türkiyenin en zengin iş adamlarının kimler olduğu. Bizler de yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda bu yazımızda sizlere ülkemizdeki zengin iş adamları kimler kısaca tanıtmaya çalışacak ve kişisel servetlerinin ne kadar olduğunu paylaşmaya çalışacağız.

Listemize baktığımızda; en baştaki isimlerin Murat ÜLKER, Hüsnü ÖZYEĞİN, Rahmi KOÇ, Şarık TARA ve Ferit Faik ŞAHENK olduğunu görmekteyiz. Dilerseniz bu isimleri biraz daha yakından tanıyarak ne kadar şahsi servetleri olduğuna bir bakalım.

Murat ÜLKER

Soyisminden de anlayacağımız üzere Ülker markasının sahibi olan Murat ÜLKER henüz daha 56 yaşında ve şu an itibariyle Türkiye ‘nin en zengin kişisi. Aslında her ne kadar Ülker markası ön plana çıksa da; Ülker markasının da içerisinde bulunduğu Yıldız Holding ‘in sahibi. Yıldız Holding bünyesinde ise; en az Ülker kadar önemli bir çok markanın olduğunu görmekteyiz. En son olarak İngiltere ‘de yapılan bir satın alma ile adını dünya çapında duyuran Murat ÜLKER, yaklaşık 4.4 milyar dolar civarında bir servetin de sahibi. Evli ve üç çocuk babası olan Murat ÜLKER ‘in yakın gelecekte de liderliği kimseye bırakmaya niyeti yok gibi…

Hüsnü ÖZYEĞİN

Yakın zaman öncesine kadar liste başı olan Hüsnü ÖZYEĞİN, Murat ÜLKER ‘in yaşadığı çıkış nedeniyle şahsi servet sahipliği bakımından listede ikinci sıraya gerilemiş durumda. Aslen İzmirli olan Hüsnü ÖZYEĞİN 70 yaşında olmasına rağmen halen işinin başında harıl harıl çalışmaya devam ediyor. İki çocuğu olan Hüsnü ÖZYEĞİN Fiba Holding ‘in sahibi. İlgilendiği alanlar  arasında; turizm, inşaat, yapı malzemeleri, medya, kimya, enerji gibi çok çeşitli sektörler bulunuyor. Hüsnü ÖZYEĞİN ‘in servetinin ise; yaklaşık 2.7 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Rahmi KOÇ

84 yaşında olan Rahmi KOÇ ‘un son dönemde işlerle pek alakasının kalmadığını söyleyebiliriz. En büyük tutkusu olan denizlere kendisini adayan Rahmi KOÇ halen Koç Holding onursal başkanı. Aslen Ankaralı olan Rahmi KOÇ ‘un kişisel servetinin ise 2,5 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Şarık TARA

Adını özellikle inşaat ve enerji sektöründe çok sık duyduğumuz Enka Holding ‘in sahibi olan ve aynı zamanda onursal başkanı olan Şarık TARA 87 yaşında. Aslen Üsküp doğumlu olan Şarık TARA evli ve aynı zamanda üç çocuk sahibi. Kişisel servetinin ise 2.2 milyar dolar olduğunu görmekteyiz.

Ferit Faik ŞAHENK

Ve listemizin en genç ismi olan Ferit Faik ŞAHENK ‘e baktığımızda; Doğuş Holding ‘in sahibi olduğunu, kişisel olarak 2,5 milyar dolar serveti olduğunu görüyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here