Ticari Kredi Nedir? Nasıl Kullanılır?

0
7

Ticari olarak faaliyet gösteren kuruluşlar, finansal yapılarını dengelemek için bazı durumlarda banka kredilerini kullanabilmektedir. Ticari kredi nedir, ticari kredi nasıl kullanılır sorularına ise yazımızın devamında cevap bulabilirsiniz.

Ticari kredi nedir?

Ticari kredi, ticari olarak faaliyet gösteren kuruluşların, yatırım yapmak veya ihtiyaçları olan nakdi paraya sahip olmak için bankalardan aldıkları finansal destektir. Bir firmanın kredi kullanabilmesi için kredi notunun bankanın istediği seviyede olması gerekmektedir. Firmaların kredi notları ise bankalarla olan ilişkilerinin yanı sıra, piyasaya sürdükleri çek, senet gibi değerli evrakların zamanında eksiksiz olarak ödenmesi ile de şekillenmektedir. Kısaca bir firmanın bankalar ve müşterileri ile olan maddi ilişkilerinde aksamalar yoksa kredi notu istenilen seviyede olabilecek ve bankaların kredilerinden yararlanabilecektir.

Ticari kredi nasıl kullanılır?

Bir firmanın ticari kredi kullanması için öncelikle yukarıda bahsedildiği gibi kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Bunun yanında düzenli olarak belirli düzeyde bir gelirinin olması gerekmektedir. Bu unsurların yanı sıra bankalardan kredi kullanırken de bazı evrakları ticari kredi başvurusu yaparken bankaya beyan etmesi gerekmektedir.

Ticari kredi kullanmak için gerekli olan evraklar ise genel olarak, firma sahibinin veya ortaklarının nüfus cüzdanı, firmanın imza sirküleri, bağlı olduğu ticaret odasından alınmış faaliyet ve oda sicil kayıt belgesi, resmi gazete ve gelirini gösteren gelir beyannamesi. Bu evraklar genel olarak kredi başvurularında istenilen evraklardır. Ancak firmanın yapısına ve faaliyet gösterdiği alana göre istenilen evraklarda farklılıklar olabilir. Bu evraklar ile kredi başvurusu yaparak bankalardan kredi kullanılabilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Evlilik Kredisi başlıklı makalemizde devlet destekli evlilik kredisi ve evlilik kredisii hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here