Ticari Kredi Nedir ? Nasıl Alınır?

0
6

Ülkemizde hizmet veren bankalar sadece bireysel müşterilerinin ihtiyaçlarını değil, aynı zamanda ticari faaliyetlerini sürdüren müşterilerinin de ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Bu bağlamda özellikle birçok bankacılık işlemini gerçekleştirmek isteyen ticari müşteriler banka şubeleri aracılığı ile bu hizmetten faydalanabilirler. Ticari müşterilerin bankalardan en çok kullanmış olduğu ürünler arasında genellikle ticari krediler gelmektedir. Peki, ticari kredi nedir?

İşletme, firma veya şirketlerin kendilerini geliştirme adına ihtiyaçları doğrultusunda yatırım ve borçların ödenmesine bağlı olarak ihtiyacın karşılanması için kullanılmış olan kredi ürünleridir. Her bankanın kendine has olan müşteri portföyüne göre bireysel ve ticari olmak üzere iki müşteri grubu bulunur. Banka tarafından müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak verilen kredi ürünlerine bakıldığında bireysel müşteriler sadece kendilerine ait olan kredi ürünlerini kullanırken, ticari müşterilerde kendilerine ait olan kredi ürünlerini kullanırlar.

Ticari krediler her bankanın belirlemiş olduğu uygun ödeme koşulları ve faiz oranlarına göre kullandırılır. Küçük işletmelerden tutunda holdinglere varana kadar birçok şirket bu ürünleri rahatlıkla kullanabilirler. Peki, ticari kredi nasıl alınır? Her bankanın belirli kriterleri bulunurken, özellikle bankaların ortak kabul etmiş olduğu kriterlerin başında şirket, firma, işletme veya Holding’e sahip olmak gerekir.

Banka şubeleri aracılığı ile kullanılabilen bu kredi ürünü için gerekli evrakların temin edilmesi ile birlikte banka şubesi üzerinden talep edilebilir. Bankalar ticari kredileri kullandırırken, müşterilerinin sicil ve geçmiş bankacılık bilgileri ışığında taleplerini yerine getirmeye çalışmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan Pos Cihazından Çekilen Para Hesaba Ne Zaman Geçer? başlıklı makalemizde pos cihazı nasıl alınır, pos cihazı nasıl kullanılır ve pos cihazından gün sonu nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here