Ticari kredi kartı kimler alabiliyor

0
6

Kredi kartlarının hayatımıza girişi ile birlikte artık alışveriş alışkanlığımız A dan  Z ye değişti diyebiliriz. Akıllıca kullanıldığında kredi kartının iş gören bir araç olduğunu söylesek de; maalesef akıllıca kullanılmadığında ise bir dert haline de gelebiliyor. Tüm bunlara rağmen kredi kartı kullanıcı sayısı ise sürekli artıyor. Bankalar kredi kartı hizmeti konusunda biraz daha şartları değiştirerek, çoğu işlemlerinde olduğu üzere bu bakımdan da tüketicileri bireysel müşteriler ve ticari müşteriler olarak ayırmış durumda. Yani bankalar kredi kartı temini yaparken; ticari işletme sahibi olanlara bazı ayrıcalıklar tanınarak bu kişilere ticari kredi kartı verebiliyor. Bu kartların özellikleri ise bireysel amaçlı kullanılan kredi kartlarına nazaran farklılık arz ediyor. Şimdi sizlere kısaca ticari kredi kartı kimler alabiliyor ve özellikleri neler kısaca izah edelim.

Ticari İşletme Sahipleri Alabiliyor

Herhangi bir yerde maaşlı olarak çalışmayan ve kendi hesabına çalışan ya da bir işletmesi bulunan kişiler bankalardan ticari kredi kartı alabilmektedir. Bu kişiler gerek firma harcamaları için gerekse de şahsi harcamaları için bu kredi kartlarını kullanabilmektedir.

Avantajları Neler

Ticari kredi kartlarının avantajlarına baktığımızda; en çok göze çarpan özelliğinin taksit avantajı olduğunu görmekteyiz. Ticari kredi kartı ile yapılan harcamalarda; bireysel kredi kartlarına nazaran daha fazla taksit imkanı bulunurken aynı zamanda bazı taksit yasağı ürünlerde de yine taksitlendirme imkanı sunulmaktadır. Bu bile ticari kredi kartı kullanımının tercih edilmesi için başlı başına yeterli bir sebeptir diyebiliriz.

Limitler Çok Yüksek

Ticari kredi kartları ile bireysel kredi kartları arasında göze çarpan bir diğer fark da; limit yüksekliğidir. Genelde bireysel kullanımda olan kredi kartlarının limiti daha düşük olurken, ticari kredi kartlarındaki limitin çok daha yüksek rakamlarda olduğunu görmekteyiz. Bunun sebebinin ise; ticari kredi kartlarının daha çok ticari hayattaki alışverişlerde kullanılacak olması, bu nedenle de yeri geldiğinde yüklü alışverişler yapılabiliyor olmasını söyleyebiliriz.

Nakit Avans ve Taksitli Nakit Avans

Bankalar ticaretle uğraşan ve ticari kredi kartı alan müşterilerinin acil nakit ihtiyaçları konusunda da epeyce imkan sağlıyor. Özellikle nakit avans ve taksitli nakit avans konusunda ticari kredi kartı sahiplerinin limitleri daha yüksek olduğu göze çarpıyor.

Hangi Bankalar Ticari Kredi Kartı Veriyor

Günümüzde birçok banka ve hatta katılım bankaları müşterilerine ticari kredi kartı imkanı sunmaktadır. Bu kredi kartları genel itibariyle BUSİNESS olarak adlandırılmakta olup, bankalar arasında kredi kartı özellikleri ve koşulları değişkenlik gösterebilmektedir. Ticari kredi kartı veren bankalara baktığımızda; Akbank ‘ın ticari kredi kartı olan Axess Business Card, Türk Ekonomi Bankası ( TEB ) ‘nın ticari kredi kartı markaları olan TEB BONUS Business Kredi Kartı ve TEB World Business Kredi Kartı, Halk Bankası ‘nın ticari kredi kartı Paraf Business Kredi Kartı, Tekstilbank ‘ın ticari kredi kartı olan Tekstilbank Bonus Business Card Kredi Kartı, Türkiye İş Bankası ‘nın ticari kredi kartı Vadematik, Finansbank ‘ın KOBİ Carfinans Business, vs. Olduğunu görmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucunu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here