Ticaret Sicil No Nedir?

0
10

Ticari hayatta güven ortamının sağlanması, buna ilişkin işlemlerin kurumsal ve resmi bir düzene oturtulması için; ticaretle uğraşan kişilere devlet tarafından bir kısım yükümlülükler getirilmiştir. Bu yükümlülüklerin yerine getirilmesi ve yine yerine getirilip getirilmediğinin takibi açısından devlete bağlı kurumlar bu görevi yerine getirmektedir. Bu kurumların adı ticaret sicil müdürlükleri / memurluklarıdır. Bu birimlerin kurulmasına ilgili bakanlıkça yani Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nca karar verilir. Ticari işletmelere ve tüzel kişiliklere bu Ticaret Sicil Müdürlüklerince ticareti sicil numarası adı altında bir numara verilmektedir. Burada amaç tüzel kişiliklere ve ticari işletmelere bir kişilik kazandırılması, ilgili işlemlerin takibinin kolaylaştırılmasıdır. Bu yazımızda sizlere ticaret sicili hakkında genel anlamda bilgi vermeye çalışacak, ticaret sicil no nedir, ne işe yarar kısaca izah etmeye çalışacağız.

Tescil işlemleri bilindiği üzere terkin, tescil ve tadil olmak üzere 3 farklı şekilde yapılır. Herhangi bir vakanın sicil kayıtlarına geçirilmesine tescil işlemi, vakanın ortadan kalkmış olması ya da sonlandırılmış olması nedeniyle şerh edilen kaydın silinmesine terkin işlemi, herhangi bir kayıtta değişiklik yapılması ise tadil işlemi olarak adlandırılmaktadır. Ticaret Sicil Müdürlükleri tarafından yerine getirilen daha çok çeşitli görevler bulunmaktadır. İş yükleri ise oldukça ağırdır. Ancak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan ve uygulamaya konan MERSİS sistemi sayesinde bu işlemler oldukça kolaylaşmış, bu kurumların iş yükü oldukça hafifletilmiştir. MERSİS sistemi; Ticaret Sicil Müdürlükleri tarafından yapılan işlemlerinin çoğunun online sistem vasıtasıyla yapılmasına imkan sağlayan bir e – devlet uygulamasıdır.

Ticaret sicil no az önce de bahsettiğimiz üzere; tüzel kişilikler ya da ticari işletmelerle özdeşleşmiş ve onlara özel olan bir numaradır. Bu numara Ticaret Sicil Müdürlükleri tarafından verilmektedir. Her ne kadar MERSİS sisteminin kullanıma girmesi ile birlikte zorunlu olan MERSİS numarası sistemi ile kullanımı arka planda kalsa da halen her ticari işletme ve tüzel kişiliğin ticaret sicil numarası bulunmaktadır. Ticaret sicil numarasının kullanımındaki amaç; ticari işletme ve tüzel kişiliklerle ilgili tutulan kayıtların, işlenen bilgilerin herhangi bir isim karışıklığına mahal verilmemesi adına tertipli ve düzenli bir şekilde işlenmesi hedeflenmektedir. Faaliyete geçen MERSİS sistemi sonrasında oluşturulan MERSİS numarasının da kullanım amacı aynıdır. Daha kolay bir şekilde anlaşılması adına ticaret sicil no veya MERSİS no; ticareti işletmeler ve tüzel kişiliklerin TC kimlik numarasıdır gibi düşünebiliriz.

MERSİS no ile ilgili küçük bir hatırlatmada bulunalım. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ilgili kanunlarda yapılmış olan değişiklikler sonrasında; 2014 yılı başından itibaren yani 01 Ocak 2014 tarihinden sonra ticari işletmeler ve tüzel kişilikler tarafından kullanılan irsaliye, faturalar, fiş, vb. evraklarda MERSİS no yazılması zorunlu hale getirilmiştir. Yazılmaması halinde kanuni yaptırımlar uygulanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Mersis Nedir? başlıklı makalemizde 4448482 mersis, mersis ve mersis amacı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here