TC No ile Kredi Notu Öğrenme

0
6
TC No ile Kredi Notu Öğrenme

KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) tarafından kredi notunun bankacılık literatürüne kazandırılması ile birlikte ister istemez tüm tüketiciler olarak kredi notumuzu merak eder olduk. Tabii ki kredi notunun vatandaşlar tarafından merak edilen bir konu haline gelmesi ile birlikte; bankalar bu konuda da bir hizmet kolu ortaya çıkararak, bu konuda da para kazanmaya başladı. FİNDEKS adlı KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) ‘nin bir hizmeti olan uygulama sayesinde, 0 ile 1900 arasında belirlenen kredi notunu merak edenler anında öğrenebiliyor. Ancak bunun alternatif yöntemleri de yok değil. Bu yazımızda bu konuda hakkında sizleri bilgilendirerek, TC no ile kredi notu öğrenme hususunu izah etmeye çalışacağız.

Kredi notunu öğrenmek için genelde gerekli olan tek bilgi TC kimlik numaranızdır. TC kimlik numaranız vasıtasıyla kredi notunuzu öğrenme için izlenebilecek yollara sırasıyla bir göz atalım.

Mobil İletişim Şirketleri Aracılığıyla TC No ile Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu konusunda vatandaştaki merakı gören mobil iletişim şirketleri, FİNDEKS ile yaptıkları anlaşma sonucunda cüzi rakamlar karşılığında, vatandaşlara kredi notlarını öğrenme imkanı sunuyor. Bunun için yapılması gereken ise oldukça basittir.

Avea ile TC No ile Kredi Notu Öğrenme için; TC kimlik numaranızı yazıp 1122 ‘ye mesaj atmanız yeterlidir. Kısa sürede size sonuç bildirilecektir.

Vodafone ile TC No ile Kredi Notu Öğrenme için; yine 1122 ‘ye TC kimlik numaranızı yazıp mesaj atmanız gerekmektedir. Birkaç dakikaya sonuç yine size SMS olarak bildirilecektir.

Turkcell ile TC No ile Kredi Notu Öğrenme için; aynı numaraya yani 1122 ‘ye mesaj attıktan kısa bir süre sonra size bilgi mesajı gelecektir.

Her üç şirket te kredi notu öğrenme için 9 TL ücret almaktadır. Bu ücretler faturaya yansıtılmaktadır.

TC no ile kredi notu öğrenmek isteyenler; eğer tanıdıkları bir bankacı yakınları var ise bu kişi vasıtasıyla da üstelik ücretsiz olarak öğrenebilirler. Bunun için TC kimlik numaralarını ilgili banka görevlisine iletmeleri yeterlidir. Bu kişi tarafından sorgulama yapılarak sonuç size bildirilecektir. Üstelik bankacıların, kişilerin kredi notunu görebilmeleri için herhangi bir ücret ödemelerine de gerek yoktur.

Yine bir diğer yöntem olarak, herhangi bir banka şubesine gidip, kredi notunuzu öğrenmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bunun için illa ki bir bankacı tanıdığınızın olmasına gerek yoktur. Ancak bu durumda yine cüzi bir miktar ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü kredi notu sorgulama işlemi her halükarda ücrete tâbidir. Tabii ki az önce saydığımız yöntem bunun dışındadır.

Kredi notu ile ilgili bir sıkıntınız yoksa ve kredi başvurusu sonucunda krediniz onaylandıysa, kredi işlemlerinizi yürüten banka yetkilisine de nazikçe kredi notunuzu sorabilirsiniz. Kredi aldığınız için muhtemelen size kredi notunuzu söyleyecektir.

https://www.kredinotu.co/kredi-notu-sorgulama-ogrenme.html

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here