Taşıt Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Nokta

Her yıl yaz aylarının gelişi ile birlikte çoğu sektör bundan olumlu etkileniyor. Özellikle bazı piyasalar iyiden iyiye hızlanıyor. Bu piyasalardan birisi de ikinci el ve sıfır km araba piyasaları. Genelde insanlar yaz ayı başlarında araba almayı tercih ediyorlar. Araba pazarları hareketlenince ister istemez bu bankalara da taşıt kredisi olarak yansıyor. Çoğu kişinin arabayı alacak peşin parası olmadığı için genelde taşıt kredisine yöneliyorlar. Ancak taşıt kredisi çekerken bazen aceleden; bazen de yeterli bilgiye sahip olmayışımızdan hatalara düşebiliyoruz. Bizler de bu yazımızda bu konuyu biraz daha irdeleyerek, sizler için; Taşıt Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Noktayı paylaşmaya çalışacağız.

Hiç şüphe yok ki taşıt kredisi çekerken ya da diğer kredileri çekerken baktığımız nokta faiz oranları oluyor. Tabii ki  bu gayet normal. Faiz oranları üzerinden de gideceğiz ancak tek kriterimiz bu olmamalı. Bu hususun ayrıntılarına 3. Madde de gireceğimizden burada keselim ve faiz oranları derken asıl maksadımıza gelelim. Özellikle sıfır km araçlarda; bazı otomotiv üreticileri ellerindeki stokları bitirmek adına bazı modellere özel faiz indirimleri yapabilmektedir. Belki de sizin almak istediğiniz araba da bunlardan birisi olabilir. Dolayısıyla araç satışı yapan yerlerle bankaların anlaşması olup olmadığını, özel faiz oranları uygulanıp uygulanmadığını da araştırmalısınız.

  • Kasko Teklifine Dikkat

Bankalardan taşıt kredisi çekerken genelde teklifler iki türlü olmaktadır. Birincisi kaskoyu bankanın anlaşmalı olduğu şirket üzerinden yaparsanız faiz oranı şu kadar ya da dosya masarfı alınmamaktadır denirken; ikincisi ise tam tersi yani kasko başka yerden yapılacaksa da masraf ve faiz oranları bu kadar denilmektedir. Yani banka bir nevi kaskoyu anlaşmalı yerden yapmaya bizleri yönlendirmektedir. Bu noktada her ikisinin de hesabının iyi yapılması ve karşılaştırılması gerekiyor. Buraya da dikkat…

  • Toplam Geri Ödeme Baz Alınmalı

Hangi kredi türü olursa olsun kesinlikle üzerinden kıyaslama yapılacak olan kriter toplam geri ödeme tutarıdır. Bu tutar üzerinden yapacağınız kıyas ve karşılaştırmalar asla sizi yanıltmaz.

  • Rehin Koyulacağını Unutmayın

Taşıt kredisi ile satın aldığınız araca; borç bitim süresi yani kredi vadesi süresi boyunca rehin koyulacaktır. Bunun bir diğer adı da ipotektir. Bu ipotek varken aracın satışı mümkün değildir. Taşıt Kredisi çekerken bunu unutmayın.

  • Alternatif Finans Kurumlarını da Değerlendirin

Her ne kadar bu konuda bankalar at başı gitse de; alternatif olarak bir çok finans kurumu da bulunmaktadır. Ticari bir faaliyetiniz varsa faktoring şirketleri ile de görüşebilirsiniz. Ayrıca bazı otomotiv üreticilerinin kendi bünyesinde kurdukları finans kurumlarının da teklifleri çok cazip olabilmektedir. Bunlara örnek olarak; VDF Finans, Renault Finans, vs. Gibi finans kurumlarını örnek gösterebiliriz. Eğer bu markalardan bir araba alacaksanız muhakkak bu finans kurumlarının da tekliflerine bakmalısınız.

Oylama

Bir önceki yazımız olan Odeabank Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde odeabank kredi başvurusu, odeabank kredi başvurusu için gerekli evraklar ve odeabank kredi başvurusu internet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın