Taşıt Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
7
En uygun taşıt kredisi nasıl çekilir?

Ucuz Taşıt Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli ve Ucuz Taşıt Kredisi Almanın Yolları

Ucuz Taşıt Kredisi almak için bilmeniz gerekenler ve Taşıt Kredisi alırken dikkat etmeniz gereken ÇOK ÖNEMLİ noktalar. Taşıt kredisi bir tür tüketici kredisi olarak ikincil el ya da sıfır araç alımlarında, alıcıya destek olmak amacı ile bankalar tarafından araç alacak kişiye kullandırılan bir kredi türüdür.

İkinci el araç satın almayı düşündüğünüzde, taşıt kredisi araştırması yapmadan önce araç plaka sorgulama yapmanız, satın almayı düşündüğünüz araç ile ilgili herhangi bir hak mahrumiyeti, borç, haciz, yakalama emri olup olmadığını öğrenmeniz açısından önemli olacaktır. Bu küçük hatırlatmanın ardından taşıt kredisi almak için araştırma yaptığınız konuları tüm detayları ile başlıklar halinde inceleyelim.

2. El Taşıt Kredisi veya Sıfır Araç için Taşıt Kredisi Kullanırken Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Bu miktar krediyi kullanacağınız bankaya göre değişebileceği gibi, sıfır bir araç almayı düşünüyorsanız, aracın o günkü piyasa değerine göre, banka tarafından belirlen ve genellikle araç değerinin 70% ile 80% ‘ine karşılık gelen bir tutarda kredi kullanabilirsiniz. İkinci el araçlar için araç değeri olarak aracın o günkü kasko değeri referans alınmaktadır.

Çekeceğim Kredi En Çok Kaç Ay Vadeli Olabilir?

Kredi için yararlanabileceğiniz vade sayısı bankaların insiyatifinde kullandırılır. Ancak genellikle sıfır araçlar için maksimum 60 aya kadar kredi kullanılabilmektedir. İkinci el araçlar için de bu sayı 60 ay ve 5 yaşına kadar araçlar için kullanılabilmektedir.

Taşıt Kredisi Alırken İzlenmesi Gereken Yol ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Günümüz koşulları dikkate alındığında bir otomobil ya da ev almak, kredi çekmeden pek de mümkün gibi görünmüyor. Hayatımızda hiç kredi çekmemiş olsak bile, eğer bir ev ya da araba almak istiyorsak taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi, konut kredisi gibi konularda sıkı bir araştırma yapmamız gerekmektedir. En ucuz taşıt kredisi faiz oranlarını, elbette bir çok banka ile görüştükten sonra yapacağımız kıyaslama ile kullanabileceğiz. Yine internet üzerinden ya da görüştüğümüz bankaların kredi bölümündeki yetkili kişiden taşıt kredisi hesaplama konusunda destek alabiliriz.

Online olarak yapacağınız araştırmalarda örneğin Google da yapacağınız “ziraat bankası taşıt kredisi”, “akbank taşıt kredisi”, “qnb finansbank taşıt kredisi” gibi aramalar sonucunda en düşük faiz oranlarını kıyaslama yapabilirsiniz.

En Ucuz Taşıt Kredisini Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 • Ülkenin Genel Ekonomik Durumunu ve Kredi Piyasalarındaki Değişimi Takip Edin:
  Taşıt kredisi çekeceğiniz dönemin zamanlamasını iyi yapın. Piyasayı iyi takip etmeniz doğru zamanda kredi kullanma şansınızı artıracaktır. Bir örnek vermek gerekirse, faizler 2011 yılının sonuna kadar yükseliş eğilimi içindeyken, 2012 yılının ilk çeyreğinde faizlerde yükseliş durdu ve durağan bir seyir izlemeye başladı. 2012 yılının sonuna doğru faiz oranlarında aşağı yönlü hareketlerde gözle görülür seviyede bir artış oldu.
 • Taşıt Kredisi Araştırmalarına Daha Önce Çalıştığınız Bankalardan Başlayın:
  Bankalar uzun süredir çalıştıkları müşterilerine, maaş müşterilerine, otomatik ödeme talimatı olan müşterilerine bazı avantajlar sağlayabiliyorlar. Bu tip müşterilerinin kredi sicilleri ile ilgili problemleri belli bir noktaya kadar hoş karşılayabiliyorlar.
 • Kredi Faiz Oranları, Dosya Masrafı ve Diğer Faiz Dışı Ücretleri Mutlaka İyice Öğrenin:
  Bankalar kredi kullandırırken ekspertiz, dosya masrafı, sigortalar gibi bazı ücretler almaktadır. Diğer bankalar ile kredi almayı düşündüğünüz bankanın faiz dışı masraflarını kıyaslayın. Bu konularda pazarlık etmekten çekinmeyin.
 • Vade Miktarını Mümkün Olduğu Kadar Düşük Tutmaya Çalışın:
  Kullanacağınız kredinin aylık taksit tutarını düşük tutmak için vade sayısını artırdığınızda kredi maliyetinizin artacağını ve ilerleyen dönemlerde taksitlerde yaşayabileceğiniz ödeme sıkıntısı durumunda kredi reytinginizin bu durumdan kötü etkileneceğini unutmayınız.
 • Sigorta Ücretleri Konusunda Araştırma Yapın:
  Kredi konusunda anlaştığınız banka size anlaşmalı olduğu sigorta şirketinden hayat sigortası yaptırmak isteyecektir. Teklif edilen sigorta ücreti size yüksek geldiyse başka sigorta firmalarından da teklif alın.
 • Son Aşama Kredi Sözleşmesini Dikkatlice Okumak:
  Diyelim ki en ucuz taşıt kredisini buldunuz ve sıra sözleşme imzalama kısmına geldi. Bu aşamada sözleşmede her bankanın kendine göre koyduğu özel maddeler olabileceğini unutmayınız. Örnek olarak bazı bankalar kredi kullandırdığı müşterilerine kredi kartı vermek gibi maddeleri sözleşmeye koymaktadır, bazı bankalarsa müşteriye bir ek hesap açmakta ve bu ek hesaba yüksek faiz uygulamaktadır. Bu ve benzeri nedenlerden dolayı sözleşmenizi dikkatlice okuyarak aleyhinize olduğunu düşündüğünüz maddeleri iptal ettirmelisiniz.

Evet ucuz taşıt kredisi kullanma ve taşıt kredisi kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusundaki makalemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz herkese iyi günler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Rotatif Kredi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here