Tapuda Kredi Kartı Dönemi Ayrıntılar ve Bilinmesi Gerekenler

Tapuda Kredi Kartı Dönemi Ayrıntılar ve Bilinmesi Gerekenler

Tapu harcı ve döner sermaye bedellerinin havale yada kredi kartı yoluyla ödenmesinin önünü açılıyor. Yapılacak düzenlemeyle tapu harçları ve döner sermaye bedelleri tüm Ziraat Bankası ve Halk Bankası ATM’lerinden nakit yada kredi kartını kullanarak ve ayrıca banka havalesi yoluyla ödenebilmesinin mümkün hale getirilecek.

Bugüne kadar Ziraat Bankası ve Halk Bankası veznelerine ödenen tapu harçları ve döner sermaye bedelleri uzun kuyruklar ve prosedürler nedeniyle alıcı ve satıcıyı güç durumda bırakıyordu. Çoğu zaman işlemlerin çok uzaması alım-satım işleminin iptal edilmesine bile neden olabiliyordu.

Yaşanan bu sıkıntılar göz önünde tutularak, tapu harçları ve döner sermaye bedelleri kısa bir süre önce bazı pilot bölgelerde ATM’lerden para yatırarak ödenebilir hale getirilmişti. Başlatılan bu uygulama Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından artık tüm bölgelere yayıldı. Bundan böyle tapu harçları ve döner sermaye bedellerinin tüm Ziraat Bankası ve Halk Bankası ATM’lerinden nakit yada kredi kartını kullanarak ve ayrıca banka havalesi yoluyla ödenebilmesi mümkün hale getirildi.

Yasa değişikliği talebinin kabul edilmesi halinde uygulamanın yazılımın tamamlanması amacıyla yürürlük tarihi 1 Temmuz 2017 olarak planlanıyor. Böylece 10 günü bulan kağıt üzerindeki haciz işlemi de hızlanacak. Öte yandan mimari projeler elektronik ortamda gönderilecek. Başlatılan pilot uygulama ile vatandaş ev aldığında kat mülkiyeti için gerekli olan mimari proje sistem üzerinden aktarılabilecek. Herhangi bir şekilde çıktı alınması gibi bir durum söz konusu olmayacak. Böylece sahtecilik ve dolandırıcılık gibi olaylarında önüne geçilmiş olacak.

Oylama

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucunu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın