Tamamına Araç Kredisi Veren Bankalar

0
6
Araç bedelinin tamamına kredi

Kredi faiz oranları son dönemde biraz daha aşağılara inerken, özellikle yıl sonunda düzenlenen araç kampanyalarının da etkisiyle taşıt kredisi kullanımı biraz daha artış gösterdi diyebiliriz. Her yıl rekor açıklayan otomotiv üreticileri, bunu kesinlikle bankaların verdiği taşıt kredisine borçludur diyebiliriz. Bununla birlikte otomotiv üreticileri de kendi bünyelerinde, araç almak isteyen kişilere kredi de sağlamaktadır. Araç kredisi almak isteyen kişilerin bilmesi gereken bir kural vardır ki; o da aracın tamamına kredi çıkmadığıdır. Genel olarak belirlenen maksimum rakam % 80 ‘dir. Ancak farklı yöntemlerle aracın tamamına araç kredisi veren bankalar da bulunmaktadır. Şimdi kısaca size bu konuda hakkında bilgi paylaşımında bulunalım.

Araç kredisi alırken şartlar ikinci el araç ya da 0 km araç olmasına göre değişkenlik gösterebildiği için bunların ayrı ayrı olarak ele alınması gerekmektedir.

0 Km Araç Kredisi

Sıfır kilometre araç kredisi almak istendiğinde; bilmemiz gereken en önemli husus bankaların araçların kasko değerinin % 80 ‘ine kadar kredi verebildiğidir. Bu rakam bankadan bankaya değişebilmekle birlikte genelde % 80 ‘in üzerine çıkmamaktadır. Ancak bazı markalar bankalarla anlaşma yaparak bu rakamı biraz daha yukarı alabilmektedir. Biz % 80 üzerinden düşünecek olursak, bir aracın değeri 60 bin TL ise alınabilecek maksimum taşıt kredisi 48 bin TL olacaktır. Kalan 12 bin TL ise peşin olarak ödenmelidir. Ancak tamamına araç kredisi veren bankalar bu konuda müşterilerine, kalan 12 bin TL ‘lik kısım için uygun oranlarla bireysel ihtiyaç kredisi verip parayı tamamlamaktadır. Tabii ki bunun için müşterinin kredi notunun orta seviyenin üstünde olması gerekmektedir. Çünkü 2 kredi birden çekeceği için banka bu konuda biraz daha titiz davranabilmektedir.

İkinci (2.) El Araç Kredisi

İkinci el taşıt kredisi veren bankalar; 0 km araç kredisine nazaran bu konuda biraz daha titiz davranmaktadır. Kredi finansman oranlarına bakıldığında ise ikinci el araçlar için % 75 civarında olduğunu görmekteyiz. Bankaların 2. El araç kredisinde müşterilerinden bir başka talebi de aracın yaşı konusudur. Genel bu yaş sınırı 5 – 7 arasında bankadan bankaya değişmektedir. Yani en fazla 7 yaşında araçlar için bankalar kredi vermektedir. Kredi finansman miktarını hesaplarken bankalar; yine kasko değerini baz alacaktır. İkinci el araçlarda, aracın piyasa değeri, kasko değerine nazaran daha düşük çıkmaktadır. Özellikle bazı markalarda bu fark daha fazla olabilmektedir. Bir örnek vermek gerekirse; piyasa değeri 48 – 50 bin TL olan bir ikinci el aracın kasko değeri de  57 – 60 bin TL civarında çıkacaktır. Banka tarafından verilebilecek kredi miktarı ise kasko değerini 60 bin TL baz aldığımızda; 45 bin TL olarak çıkacaktır. Böylelikle arada kalan küçük fark yine gerek ihtiyaç kredisi kullanarak ya da kredi kartından çektirmek suretiyle tamamlanabilecektir.

Sonuç itibariyle bankaların çoğu bu yöntemi uygulamakta, taşıt kredisi finansmanının kalan kısmını ihtiyaç kredisi ile tamamlamakta ve tamamına araç kredisi vermektedir. Ayrıca bazı ticari alımlarda da araçların tamamına kredi tahsis yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here