Takasbank Nedir?

Piyasada bankacılık sektöründe faaliyet yürüten ancak adını bilmediğimiz ya da sadece adını duyduğumuz ancak merak edip araştırmadığımız birkaç banka bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak; Takasbank, Tekstilbank, Eximbank gibi bankaları örnek gösterebiliriz. Bu bankaların fonksiyonları biraz daha özel olduğu için sırada vatandaşlar tarafından çok kullanılmamakta, bu nedenle de bu bankalar hakkında fazla bilgi sahibi olunmamaktadır. Bu yazımızda bu konu ile ilgili olarak paylaşımlarda bulunmaya çalışarak; bu bankalardan birisi olan Takasbank nedir, mevduatların Takasbankta değerlendirilmesine demektir kısaca sizlere izah etmeye çalışacağız.

İlk olarak Takasbank ‘ı sizlere tanıtacak olursak; İMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ) ‘nin ve 104 üyesi tarafından ortak olunan, herhangi bir mevduat kabulu yapmayan bir banka olan Takasbank ‘ın ortaklık yapısını incelediğimizde; en büyük ortağının İstanbul Menkul Kıymetler Borsası olduğunu görmekteyiz. Bu kurum haricindeki ortakların hissesi ise en fazla % 5 olabiliyor. Ekonomi uzmanları tarafından yapılan tanımlarda; faaliyetleri ve özellikleri itibariyle Merkez Bankası ‘na benzetilmektedir. Bir nevi sermaye piyasasındaki Merkez Bankası Takasbank ‘tır diyebiliriz.

Adından da anlaşılacağı üzere; takas işlemleri, saklama işlemlerinin gerçekleştirildiği bankanın amacı, sermaye piyasasındaki nakit ihtiyacının sağlanması, para piyasası ile sermaye piyasası arasındaki bağlantının sağlanması, gerekli transfer işlemlerinin ivedi bir şekilde yerine getirilmesidir diyebiliriz.

T.C. Merkez Bankası ile Takasbank arasında yapılan bir protokol ile birlikte; Merkez Bankası ‘nın kullandığı EFT sistemine benzer bir alt EFT sistemi hayata geçirilmiş, aracı kurumlar tarafından EFT işlemlerinin Takasbank vasıtası ile gerçekleştirilmesine imkan verilmiştir. Hem saklama hem de takas imkanı ile birlikte likidite konusunda problem yaşanmamakta, likiditede problem yaşanmayınca bu da sermaye piyasalarına olumlu şekilde etki etmektedir.

Takasbank gelir olarak; müşterilerden saklama karşılığında aldığı gelirler ( Toplam gelirlerin % 8,4 ‘ü ), fon yönetiminden sağlanan gelirler ( toplam gelirlerin % 62,3 ‘ü ) ve bankacılık hizmetinden sağlanan ( toplam gelirin % 29,3 ‘ü ) gelirlerdir. 250 civarında personeli olan bankanın 1,3 katrilyonluk günlük hacmi olduğu belirtilmektedir. İMKB üyeleri Takasbank ‘tan kredi de alabilmektedir.

Mevduatların Takasbank ‘ta değerlendirilmesi ile birlikte; para piyasasındaki bankaların ve diğer aracı kuruluşlar, kısa vadede fon sağlamakta, uzun vadede ise varlıkların elden çıkarılmasına gerek kalmadan, hızlı bir şekilde değerlendirilmesine imkan vermektedir.

Takasbank müşteri sayısına baktığımızda; 2 milyon civarında hesap olduğu görülmektedir. Özellikle borsada yaşanan hareketli zaman dilimlerinde bu sayılarda hatırı sayılır şekilde artış gözlemlenmektedir.
Takasbank ‘ın, borçlanma aracı, pay, yurt dışı sermaye piyasası aracı, kıymetli madenler ve türev araçlar ile ilgili olarak yapılacak işlemlerin, nakite ve menkul kıymete takas imkanı vermesi, üstelik bunu da yaparken hızlı ve güvenilir bir şekilde yapmayı sağlaması; Takasbank ‘ı tercih sebebi yapmaktadır.

Oylama

Yorum yapın