Tahvillerin ve Öz Kaynakların Farkı Nedir?

Tahvillerin ve Öz Kaynakların Farkı Nedir?

Küresel olarak günümüzün en çok gelir getiren birimlerinden olan tahviller ve öz kaynakların ne demek olduğundan bahsedeceğiz. Merak edilen konulardan birisi olan tahviller ve öz kaynakların farkını anlamak için de yazımızı okuyabilirsiniz. Yatırım yapmak için gerekli olan tahvil ve öz kaynak terimlerinin bilinmesi, sizi bazı konularda daha net bilgi verebilmesi açısından avantajlı konuma getirecektir. Birçoğumuzun merak ettiği konulardan birisi de tahviller mi öz kaynaklar mı yüksek kazanç sağlar sorunusun cevabı duruma göre değişikli gösterir olacaktır.

Yatırımcılar arasında yapılan anlaşmalara bağlı olarak hisse senetlerinin oldukça yüksek kazanç sağlaması nedeniyle tercih edildiği bilinmektedir. Ancak temettü hisselerinin, faiz oranlarının olması gerekenden çok düşük olması ve şirket karı üzerinden pay verilmesi sebebiyle tahvillere ilgi de artmış olmaktadır. Bu durumu kazanç açısından ele aldığımızda, tahvillerin ve öz kaynakların ilişkisi ve bunlardan herhangi birisinin seçilmesi durumunda, arzu ve hedefler irdelenmelidir. Her iki yatırım türü de size farklı tasarruflar sağlayabilir.

Öz kaynakların ve tahvillerin farkı nedir diye soranlara verebileceğimiz en güzel cevap ise, yatırımcının hedeflerine ve ekonomik durumuna göre belirlenebilmesidir. Tahvil veren kişiye tahvil durumunda borç verilir. Şirket olabilen bu tüzel kişiler, aynı zamanda devlet de olabilmektedir. Bu sebeple tahviller, garantici olan veya yatırımcılar tarafından kontrol edilemeyen kişilerdir. En az 2 defa verilen borç üzerinden faiz ödemesi alınması ise tahvillerin tercih edilmesine neden olmaktadır. Tahvilin getirisi kredinin kalitesine ve çeşidine göre de farklılık göstermektedir. Faiz oranın miktarı ve ne zaman ödeneceği de kredinin kalitesine etki eden faktörlerden bazılarıdır. Hisselerde ise borç alma veya borç verme durumu görülmez.

Oylama

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın