Süt Parası

Süt parası kaç günlük verilir?, süt parası nereden alınır?, süt parası almak için SSK lı olmak mı gerekir?, süt parası toplamda ne kadar?, süt parası alma şartları  gibi sorularınızın olduğu aşikar sizlere aşağıda genel bir yazı ile bu sorularınıza yanıt olmaya çalıştık.

Süt parası, SGK Kurumu tarafından sigortalı olarak çalışan kadına doğum sonrasında ödenen ücrettir. Sigortalı bayan doğum öncesinde son bir yıl içinde 120 günlük prim yatmışlığı varsa ve doğan bebek yaşıyorsa süt parası ödenir. Ancak sigortalı olarak çalışmayan kadının eşi SGK kapsamında ise yine süt parası adı altında yapılan ödenek, doğum yapan kadının eşine ödenebilmektedir. Ancak süt parası alabilmek için bazı kıstasların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Ne kadar sigortalı olması gerekir?

Süt parası almayı hak kazanmak isteyen çalışan ve doğum yapmış kadının doğum öncesinde 120 günlük prim yatmışlığının olması, doğan bebeğin yaşıyor olması önemlidir. Ayrıca süt parasının talep edilebilmesi için bazı evraklarında düzenlenip SGK kurumuna teslim edilmesi gerekir. Doğum raporunun 1 adet aslı ve 1 adet fotokopisi, bebeğin doğduğu tarih itibari ile 120 günlük vizite kağıdı ve evlilik cüzdanının 4.ve 5. Sayfalarının fotokopileri kurumca talep edilmektedir.

Doğum yapan kadın sigortalı değil ise ve eşi üzerinden bakılıyorsa eşinin süt parası alabilmesi için doğum tarihinden öncesinde evliliğin gerçekleşmiş olması önemlidir. Eğer doğum yapan kadın doğumdan önce işten ayrılmış ise doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 günlük prim ödenmişliğinin olması süt parası alabilmesi için yeterlidir.

Süt Parası Ne Kadar?

Her yıl asgari ücret oranından belirlenen süt parası 2017 yılı için 132 TL olarak belirlenmiştir ve bir kereye mahsus olarak ödenmektedir.

Süt Parası
5 (100%) 1 oy

Yorum yapın