SGK Prim Sorgulama

SGK Prim Sorgulama

Sosyal sağlık güvencesi hayatımızda önemli yere sahip işlemlerden birisidir. Meslek hayatına başladığımız ilk günden itibaren yapmakla yükümlü olduğu bu sağlık güvencesi primleri geleceğimiz için oldukça önemlidir. Geleceğimizi garanti altına almak, karşılaştığımız sağlık problemlerinin güvenli bir şekilde üstesinden gelmemizi sağlayan bu sağlık güvencesi primleri sayesinde, hastanelerde muayene işlemlerimizin gerçekleştirebiliriz.

Sağlık güvencesinden faydalanmak için düzenli olarak prim ücretlerini ödememiz gerekir. Prim ücretlerinin ödenmesi koşulunda sağlık kurumlardan hizmet alabiliriz. Düzenli olarak prim ücretlerinin ödenmesi sonucunda da emekli olabilme hakkına sahip olabiliriz. Fakat bu prim ücretlerinin ödenmesinde yaşanacak gecikmeler ve aksaklıklar prim borcu olarak gözükür. Bu sağlık prim borcunu öğrenmek için yada bizlerin sağlık güvenceleri kapsamında prim ücretleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmemiz için SGK prim sorgulama işlemini yapmamız gerekir.

SGK prim sorgulama işlemi,gelişen teknoloji ile birlikte artık sadece Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesi ile sınırlı değildir. SGK prim sorgulama, e-Devlet üzerinde bulunan hizmetler seçeneklerinden online SSK ve SGK prim sorgulama işlemi yapılabilir. e-Devlet sistemine giriş yapılarak internet üzerinden SGK prim sorgulama işlemi yapılabilir.

e-Devlet uygulamasında bulunan online sorgulamaya, PTT şubelerinden alınan e-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numaranız ile kolayca giriş yapabilirsiniz. Bu şekilde e-Devlet üzerinden SSK ve SGK sorgulama sayfasına giriş yapabilirsiniz. SSK ve SGK sorgulama işlemini işte bu sistem üzerinden kolayca yapabiliriz.

Oylama

Bir önceki yazımız olan Evde Bakım Maaşı Yatan İller Listesi Ocak 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın