Parite Nedir?

Parite Ekonomi ile uğraşanlar ve çeşitli platformlar üzerinden yatırımlarını değerlendirenler bilecektir ki; bu piyasalarda her gün bilinmeyen yeni bir ekonomik terim ile karşılaşılmaktadır. Özellikle bazılarının Türkçe bir karşılığı olmadığı için, o terimi anlayabilmek için konuyu tamamen anlamak icap eder. Daha önceki bir çok yazımızda sizlere ekonomik terimlerden bahsederek bunları tanıttığımız üzere; bu yazımızda da siz … Devamını oku…Parite Nedir?

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Nedir?

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Öğrenme Kredi kartları hayatımızın kolaylaştırması açısından bizlere bankalar tarafından sunulan bir hizmettir. Günümüzde kredi kartı olmayan kimse yok diyebiliriz. Kartlarını sorumsuzca kullanmayan insanlar için bulunmaz bir nimettir.. Ancak kullanımı konusunda kendini kontrol edemeyen insanların kredi kartları yüzünden başı derde girebilir. Biz bu yazımızda sizlere kredi kartı hakkında farklı detaylardan birisini … Devamını oku…Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Nedir?

Paragaranti Nedir? Ne İşe Yarar?

Paragaranti Nedir? Ne İşe Yarar? Paragaranti sistemi, Garanti Bankası’nın müşterileri için sunmuş olduğu alternatif bir para çekme işleyişi olmaktadır. Özellikle de Türkiye’nin en güvenilir bankacılık oluşumlarından birisi olarak kabul edilen Garanti Bankası, bu tarz bir sistem üzerinden vatandaşların nakit çekimi konusunda asla sıkıntı yaşamamasını sağlamaktadır. Aslına bakacak olursak banka yönetimi bu hizmeti daha önceden de … Devamını oku…Paragaranti Nedir? Ne İşe Yarar?

Havale İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Bankacılık terimlerinden bazıları hepimizin bildiği sıradan kelimeler iken, bazılarını hiç duymamış olabiliyor, bunun yanı sıra bazılarını ise sadece ismen biliyoruz. En çok kullanılan bankacılık işlemleri herkesin takdir edeceği üzere para transferi işlemleri. Ancak bunlarda kendi aralarında alt kollara ayrılıyor. Banka hesabınızdan yapacağınız para transferi; transferin niteliğine göre EFT, havale ve virman işlemleri olarak adlandırılıyor. Bu … Devamını oku…Havale İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Menkul Kıymet Nedir?

Ortaklık ve alacaklılık sağlayan, orta ve uzun vadeli yatırım aracı olarak kullanılan, belirli bir para tutarını destekleyen, dönemsel gelir sağlayan, misli nitelikte, çok sayıda ve seri halinde çıkarılan ve ibareleri aynı olan kıymetli evraklara menkul kıymet denir. Menkul kıymetler sonsuz vadelidir. Örneklerle açıklayacak olursak, sermaye piyasasına göre intifa senedi, tahvil, kar ve zarar ortaklığı belgeleri, … Devamını oku…Menkul Kıymet Nedir?

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi Notu Nedir? Kredi notu, kişilerin finansal geçmişlerine verilen referans notu olarak tanımlayabiliriz. Kişiler banka ile olan ilişkileri bu notun düşük ya da yüksek olmasına neden olur. Bankaya olan borçlarını zamanında ve tam ödeyen kişilerin kredi notları yüksekken, zamanında ödemeyen ya da hiç ödemeyen kişilerin ise yasal takibe uğraması, kara listeye girmesi ve bunun sonucunda … Devamını oku…Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Refinansman (Kredi Yeniden Yapılandırma) Nedir?

Refinansman Ne Demektir? Refinansman (Kredi Yeniden Yapılandırma), önceden kullanılmış bir kredinin daha avantajlı başka bir kredi kullandırılarak kapatılmasına denir. Yeni kullanılan kredi daha düşük faiz oranına sahip olduğundan, tüketici daha düşük faiz oranı ile kullandığı kredi ile hem mevcut kredisini kapatır hem de faiz ödemelerini düşürür. Refinansman aynı bankayla yapılabildiği gibi başka bir banka ile yapılabilir. … Devamını oku…Refinansman (Kredi Yeniden Yapılandırma) Nedir?