Sigortasız Kredi Veren Bankalar

0
5
Sigortasız Kredi Veren Bankalar

Bankalar tüketicilere kredi verirken, alacaklarını garanti altına almak adına bir de hayat sigortası yapmaktadır. Böylelikle kredi çeken kişinin, kredi geri ödemeleri bitmeden ölümü halinde hayat sigortası devreye girerek, kalan borcu ölen kişi adına bankaya ödeyecektir. Böylelikle bankanın da bir zararı olmamış olacaktır. Ancak bankaların bazıları hayat sigortalı kredilerin yanı sıra sigorta yapmadan da kredi verebilmektedir. Sigortasız kredi veren bankalar, bu kredi paketlerinde faiz oranını biraz daha yüksek tutabilmektedir. Dolayısıyla küçük tutarlı kredi çekerken sigortasız kredi kullanmak bazen daha mantıklı olabilmektedir. Bu yazımızda hem bu konunun biraz daha ayrıntısına inecek ve aynı zamanda SGK ‘sı olmayanlara yani sigortasız kredi veren bankaları sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?

Kredi için yapılan sigortalara baktığımızda; özellikle ilerleyen yaşlardaki tüketicilere daha yüksek çıktığını görmekteyiz. Bunun sebebi Türkiye ‘deki ortalama yaş oranına yaklaştıkça ölüm riski çoğalacağı için bankalar da bu nedenle sigorta prim bedelini yükseltmektedir. Bankalar hayat sigortalarını kendi sigorta şirketleri üzerinden yaparak aynı zamanda buradan da ciddi kârlar elde etmektedir. 25 – 35 yaş aralığında olan kişilerin hayat sigorta prim bedelleri en düşük seviyelerde çıkmaktadır.

Sigortasız Kredi Veren Bankalar

Yine kredi başvurularında bankaların aradığı özelliklerden birisi de bu kişilerin sigortalı olmasıdır. Bunun için de kişilerin geriye dönük olarak 6 aylık SGK priminin ödenmiş olmasını şart koşmaktadır. Bu şekilde primi ödenmeyen kişilerin bankalardan kredi alması biraz daha zora girecektir. Ancak bu durumda da esnek davranabilen bankalar bulunmaktadır.

Her ihtimali göz önünde bulundurarak, sigortasız bir şekilde kredi çekmek isteyen ve işini şansa bırakmak istemeyenler ise alternatif bazı yöntemleri deneyebilirler. Bunlardan ilki bir kefil bulmak olabilir. Kredi notu iyi durumda olan bir kefilin size kefalet göstermesi ile birlikte; bankalar yelkenleri biraz daha indirecek ve kredi konusunda size daha bonkör davranacaktır.

Yine kişi sigortasız da olsa; üzerine kayıtlı mal varlığı var ise bu da kredi alma konusunda kişiye artı puan kazandıracaktır. Üstelik bu mal varlıklarını ipotek ettirmek suretiyle kredi başvurusunda bulunursa, bu durumda alabileceği kredi miktarı daha da yükselecektir. Tabii ki bu noktada çekilmek istenen kredi tutarı ile ipotek edilecek mal varlığı arasında bir denge gözetilmesi söz konusudur.

Eğer bu yöntemleri uygulamak için bir kefil bulamıyorsanız ya da adınıza kayıtlı ipotek ettirecek herhangi bir malınız yoksa, bu durumda şansınızı deneme yoluna gitmeniz gerekecektir. Şunu da belirtmek gerekir ki; ilk kez kredi kullanıyorsanız, kredi çekmek istediğiniz meblağ da yüksek rakamlarda değil ise; yine de şansınızın çok yüksek olduğunu hatırlatalım.

Şansınızı denemeye daha esnek kuralları olan QNB Finansbank, Denizbank ya da ING Bank ‘a kredi müracaatında bulunarak başlayabilirsiniz. Hatta işi garantiye almak için bu işe bir gününüzü ayırıp, tüm bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için de tek tek bankaları gezmenize gerek yok, bankaların internet sitelerindeki ” KREDİ BAŞVURU ” bölümlerini kullanmanız yeterli…

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here