Sigortam Yok Kredi Çekebilir miyim?

0
6
Sigortasız Kredi Veren Bankalar

Bildiğimiz üzere kredi çeken kişiler ile ilgili olarak bankalar bazı şartlar koşmakta ve bu kişilerin kredi başvurusu sırasında bazı  belgeleri ibraz etmesini istemektedir. Bu belgelere örnek olarak ikametgah belgesi, belir belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, vs. gibi belgeleri, koşulan şartlara da örnek olarak, başvuranın sigortalı olması, bankalara ödenmemiş ve günü geçmiş önemli miktarda borcunun olmaması, 18 yaşından büyük olma, vs. gibi şartları örnek olarak verebiliriz. Bu yazımızda bu konulardan sigortalı olma konusunu ele alacak ve sigortam yok kredi çekebilirmiyim endişesi taşıyan tüketicilere bazı tavsiyelerde bulunmaya çalışacağız.

İlk olarak şunu belirtmek gerekir ki; kredi çekmek isteyen kişiler eğer çalışanise; aylık gelir belgesi istenmektedir. Bu belge için de sigorta prim bedeli esas alınmaktadır. Yani kişi isterse 10 bin TL maaş ta alsa; bu maaşın asgari ücret üzerinden sigorta primi yatıyorsa ve elden ödeniyorsa bu durumda banka nezdinde bu kişinin aylık geliri asgari ücret olarak değerlendirilecektir. Bunun için sigorta prim bedeli önem arz etmektedir.

Sigortasız çalışanlar için ise durum biraz daha kritiktir. Çünkü bankalar sigortası olmayan kişilere pek kredi vermek istememektedir. Hatta vermemektedir. Bunun için biraz daha esnek kuralları olan bankaların tercih edilmesi, kredi çıkması ihtimalini artıracaktır. Sigorta primi konusunda da belirlenmiş en az süre 6 aydır. Tabii ki bu bankaların genel olarak uyguladığı bir süre olup, bankadan bankaya da farklılık gösterebilmektedir. Yani bu konuda zorlayıcı bir kanun ya da düzenleme bulunmamaktadır. Bu bankaların bir talebidir.

Sigortasız Kredi Çekme

Şimdi de biraz sigortam yok kredi çekebilirmiyim endişesi duyan tüketiciler açısından ele alacak olursak; öncelikle bu kişilerin de sigortası olmamalarına rağmen kredi çekebileceklerini belirtelim. Bunun için yapılması izlenmesi gereken bazı yöntemler vardır. İlk olarak söyleyeceğimiz bu konuda bir kefil bulmanız olacaktır. Diğer bir yöntem olarak ta ipotek yolunu deneyebilirsiniz.

Kefil Bulun

Kredi başvurusu yaparken; kredi notu iyi olan bir kefil sayesinde bankalar kredi konusunda size daha cömert davranacaktır. Sonuçta kefil de aynen borçtan sizin gibi sorumlu olacağı için banka için bu durum rahatlatıcı bir durum olacaktır.

İpotek Yolunu Deneyin

Bu devirde kefil bulmak belki zor olabilir. Kefil bulamıyorsanız bu durumda yapmanız gereken adınıza kayıtlı araç ya da bir gayrimenkulünüz var ise bunları ipotek ettirmek olacaktır. Tabii ki ipotek ettirilecek mal ile çekilecek kredi arasında da bir denge olması gerekmektedir. Yani 10 bin TL değeri olan bir arsayı ipotek ettirerek 100 bin TL kredi çekmek isterseniz banka bu krediyi muhtemelen onaylamayacaktır.

Esnek Davranan Bankaları Tercih Edin

Kredi verme konusunda daha esnek kuralları olan bankaları tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bunlara örnek olarak QNB Finansbank ve Denizbank ‘ı söyleyebiliriz. Ama yine de bu konuda tüm bankalardan teklif alıp ona göre son kararı vermeniz daha yararınıza olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here