Sicil Affı Hangi Ayda Çıkacak?

Sicil Affı Hangi Ayda Çıkacak?

Bankalara olan borçlarını 90 gün boyunca ödemeyen kişilere, banka tarafından son bir ihtarname ile borçlarının ödenmesi yönünde çağrı yapılmakta, halen borcun ödenmemesi üzerine ilgili borçlu hakkında icra işlemleri başlamaktadır. Borçlunun yaşayacağı sıkıntı sadece icra işlemleri ile de kalmamakta, banka tarafından Türkiye Bankalar Birliği ve yine T.C. Merkez Bankası ‘na kişinin borucunu ödemediği / ödeyemediği yönünde bildirimde bulunulmaktadır. Bulunulan bu bildirim sonrasında da kişi kara listeye dahil edilmekte ve böylelikle kişinin kredi sicili de bozulmuş olmaktadır. Bunun sonrasında ise; kişinin bankalardan bir daha kredi ya da kredi kartı alması mümkün olmayacaktır. Ancak hükümetin kapsamlı bir sicil affı üzerine çalıştığı en yetkili ağızlardan yakın bir zaman önce açıklandı. Şimdi kredi sicili bozuk olan vatandaşlar konunun ayrıntılarını merak ediyor. Sicil affı hangi ayda çıkacak, kimleri kapsayacak, nasıl başvurulacak gibi konularda her kafadan bir ses çıkıyor. Bizler de yapılan açıklamaları bir araya derleyip, bu yazımızda kredi sicil affı ile ilgili doğru bilgi ve haberleri sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Kredi Sicil Affı Nedir ve Kimleri Kapsayacak?

Kredi sicil affı dediğimiz yasa tasarısı; az önce de belirttiğimiz üzere bankaya borcu olan ve 90 gün boyunca bu borcu hiçbir şekilde ödemeyerek ya da ödeyemeyerek kara listeye giren ve kredi sicili bozulan kişilerin, sicillerinin silinmesi ve tertemiz bir sayfa açmaları anlamına gelecektir. Kredi sicil affı kapsamına giren kişiler ise; her türlü kredi sicili bozuk olan vatandaşlarımızdır. İster esnaf olsun, ister KOBİ ya da isterse de sıradan bir vatandaş olsun ( ticaretle uğraşmasına gerek yok ) bu kredi sicil affı kapsamına dahil olacaktır. Konuyla ilgili sürekli ticaretle uğraşan KOBİ ya da esnaf üzerine bir yoğunlaşma olduğundan, ilk etapta bireysel kredi kullanan ya da kredi kartı kullanan vatandaşlarımız kapsam dışı gibi algılanmıştır. Ancak bizzat Gümrük Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci tarafından yapılan açıklamalarda, gelecek kredi affının herkesi kapsayacağı belirtilmiştir.

Kredi Sicil Affından Nasıl Yararlanılacak?

Kredi sicil affı çok büyük bir fırsat. Ancak vatandaşlarımızın beklentisi maalesef çok üst düzeyde. Yani hiçbir şey yapmadan direkt olarak herkesin kredi sicil kayıtlarının temizlenmesini bekliyor. Ancak kredi sicil affı işleyişinin bu şekilde olmayacağını en baştan sizlere hatırlatalım. Zaten böyle bir uygulama gelmesi halinde adaletli de olmayacaktır. Kredi sicil affından nasıl yararlanılacağı hususuna bakacak olursak; yasanın onaylanması ve yürürlüğe girmesi sonrasında, devlet tarafından 6 aylık süre verilecektir. Bu süre içinde kredi sicili bozuk olan vatandaşlarımızın 2 tercih yapma hakkı bulunacaktır. Ya kredi sicilinin bozulmasına neden olan banka borcunun tamamını ödeyerek kapatacaktır ya da kredi sicilinin bozulmasına neden olan banka borcunu yapılandıracaktır. Az önce de belirttiğimiz üzere bu işlemleri yerine getirebilmesi için yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren 6 aylık bir süresi olacaktır. Bu süre zarfında gereğini yerine getirmeyenler kredi sicil affından yararlanamayacaktır.

Sicil Affı Hangi Ayda Çıkacak?

Bu konuda herhangi bir net süre verilmediğini en başında belirtelim. Ancak yine yapılan açıklamalardan yola çıkarak bir süre tahmin etmem mümkün. Kredi sicili affı ile ilgili yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi ‘nin Plan ve Bütçe Komisyonu ‘ndan geçtiğini biliyoruz. Bunun sonraki aşaması ise; yasa tasarısının Genel Kurul ‘da görüşülerek karara bağlanması olacaktır. Bundan sonra ise; imzaların atılması ve Resmi Gazete ‘de yayınlanması süreci olacaktır. İmza ve yayınlanma süreci çok uzun sürmeyecektir. Önemli olan Genel Kurul ‘dan kararın çıkmasıdır. Ancak gerek Başbakan Binali YILDIRIM ve gerekse Gümrük Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ tarafından işaret edildiği üzere; kredi sicil affı ötelenmeden görüşülecek ilk işler arasındadır diye düşünüyoruz. Anayasa görüşmeleri nedeniyle yoğunluk yaşanan Meclis, kredi sicil affı ile ilgili çalışmaları kısa sürede tamamlayacaktır.

Sonuç itibariyle bir tarih vermek gerekirse; muhtemelen Şubat ayı bitmeden kredi sicil affı çıkmış olacaktır. Ancak daha öncesinde de bu işin sonuçlandırılması sürpriz olmayacaktır. Türkiye olarak bir günde tüm gündemi bir anda değişebilen bir ülke olarak; sizlerle ön görülerimizi paylaşırken, tedbiren net bir tarih veremediğimizin altını tekrar çizelim ve bu konuda bekleyişte olan vatandaşlarımızı yanlış yönlendirmiş olmayalım.

12 milyon 500 bin Kişinin Kredi Sicil Affından Yararlanması Bekleniyor

Ülke çapında böyle bir affı bekleyen kişi sayısına baktığımızda 12,5 milyon civarında olduğu görülmektedir. Rakam aslına bakıldığında çok ciddi bir rakamdır. Nüfusun neredeyse 1/7 ‘sine denktir. Demek ki bu konu artık ciddi anlamda bir ihtiyaç haline gelmiştir diyebiliriz.

Neden Kredi Sicil Affı Çıkıyor?

Kredi notu uygulaması ve kredi sicil uygulaması artık ülkemizde tam anlamıyla oturmuş durumda. Daha evvelinde tüketiciler bu konuda çok fazla bilinçli olmamakla birlikte, ne zaman kredi sicili bozulduğunda ya da kredi notu düştüğünde bankalardan red cevabı almaya başladık, bu konularını önemini o zaman anladık. Ancak biraz iş işten geçmiş oldu. Şu anki döneme baktığımızda ise; tüketicilerin bu konuda daha titiz davrandığını görmekteyiz. Ama kredi kullanamadıktan ya da kredi kartı alamadıktan sonra maalesef ne çare … Devlet yetkilileri de bunu gördüğü için bu konuda bir çalışma yapmaya çok uzun zamandır niyetlenmişti. Hele hele son dönemde KOBİ ‘ler ve esnaf için arka arkaya açıklanan kredi imkanlarından sonra böyle bir çalışma yapılması tamamen ihtiyaç oldu. Çünkü devlet tarafından KOBİ ler ve esnaf için birçok destek kredisi projesi hayata geçirilirken, esnaf ve KOBİ ler sırf kredi sicilleri bozuk olduğu için bunlardan yararlanamadı ve halen de yararlanamıyor. Bu konunun zaten hükümet yetkilileri de farkında olduğu için böyle bir çalışma yapılması gereği duyuldu diyebiliriz.

Oylama

Bir önceki yazımız olan QNB Finansbank Kredi Hesaplama başlıklı makalemizde kredi ve kredi hesaplama finansbank hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın