SGK Sız Olanlara Bankalar Kredi Verir mi

0
7

Bankalar kredi verme konusunda bazen çok esnek davranabilmekte bazen ise çok katı kurallar uygulayabilmektedir. Bu uygulamalar bazen bankadan bankaya da değişebilmektedir. Ancak burada asıl olan tüketicinin ne seviyede olduğu, gelir durumu, özellikle kredi notunun nasıl olduğu gibi konular da belirleyici olmaktadır. Bildiğimiz üzere bankaların kredi başvurusunda bulunan tüketicilerden istediği bazı belgeler bulunmakta, bu belgeler arasında da SGK  dökümü yer alabilmektedir. Çünkü bankalar geriye dönük olarak SGK primi 6 ay boyunca yatırılmayan kişilere kredi vermemeyi tercih etmektedir. Şimdi bu yazımızda SGK sız olanlara bankalar kredi verir mi konusunu biraz daha ayrıntılı bir şekilde ele almaya çalışacağız.

SGK sız Kredi Zor

Lafı çok dolandırmadan bir cümle ile söyleyecek olursak; SGK ‘sı olmayan ya da son 6 ay içerisinde tam olarak SGK ‘sı ödenmeyen kişilerin bankalardan kredi çekmesi biraz zordur. Hatta bazı bankalardan çekmeleri mümkün değildir. Neden derseniz; bazı bankaların kuralları daha katıyken bazı bankaların ise kuralları biraz daha esnek olabilmektedir. Dolayısıyla SGK ‘sı olmayan kişilerin kredi onayı konusunda daha esnek davranan bankalara yönelmesi daha akıllıca bir tercih olacaktır. Gerçi bu bankalar da genelde diğer bankalara nazaran faiz oranlarını biraz yüksek tutmaktadır. Ancak düşük miktarlı kredilerde bu çok önem arz etmemektedir.

Zor Ancak İmkansız Değil

Az öncede belirttiğimiz üzere SGK sız olanların kredi çekmesi zor ancak imkansız değil. Yapılabilecek ve izlenebilecek bazı yöntemler bulunuyor. Bunlardan ilki bir kefil bulmak olacaktır. Mali durumu ve tablosu iyi olan bir kefilin kefaletinde, eğer çekeceğiniz kredi de çok yüklü miktarlarda değilse kredi çekmeniz daha kolaylaşacaktır. Tabii ki bu devirde kefil bulmak da zor o ayrı mesele…

Bir diğer yöntem olarak ise; adınıza kayıtlı bulunan aracınız, eviniz, arsanız, vs. gibi mal varlığı değerlerinizi ipotek ettirmek suretiyle kredi başvurusunda bulunmak olacaktır. Bu ipotekler sayesinde banka kredi alacağını biraz daha garanti altına alacağı için, bu şekilde başvurularda kredi başvurusunu incelerken biraz daha rahat davranacaktır. Bu da kredinizin onaylanma ihtimalini artıracaktır.

Kredi Notu da Önemli

Tabii ki söz konusu kredi çekme olunca ister istemez işin içerisine kredi notu da girecektir. Kredi notu ciddi anlamda yüksek olan bir kişinin SGK ‘sı ödenmemiş bile olsa, bankalardan makul miktarlarda kredi çekebilmesi konusunda önü açıktır diyebiliriz. Özellikle kredi verme konusunda esnek olan bankalardan kredi alma ihtimali daha da yüksektir.

Hangi Bankalar Kredi Konusunda Daha Esnek Davranıyor

Kredi başvurularını reddetmeden önce biraz daha esnek olan bankalara baktığımızda, QNB Finansbank, Denizbank, ING Bank, vs. gibi bankalar olduğunu görmekteyiz. Ancak kredi başvuru kanallarının geliştiği günümüzde, size kredi veren bankayı bulana kadar internetten ya da SMS ile kredi başvurusu yapabilirsiniz. Eninde sonunda birisi size ışık verecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here