SGK Rapor Parası Sorgulama

0
8
SGK rapor parası sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu, ülkemizde sosyal güvenlik hizmetlerini veren kurumdur. SGK hizmete başlamadan önce, bu konu ile üç farklı kurum ayrı olarak ilgilenmekteydi. Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ Kur olarak adlandırılan bu üç kurum, farklı türden çalışanlara sosyal güvence hizmeti vermekteydi. Emekli Sandığı devlette çalışmakta olan memurlara bu hizmeti sağlamaktaydı. Sosyal Sigortalar Kurumu yani SSK ise, özel sektörde çalışan kişilere hizmet vermekteydi. SSK’nın sosyal güvence hizmetinden yaralanabilmek için her ay düzenli prim ödemesi yapılması gerekmekteydi. Çalışan kişi SSK sigortası yapılarak çeşitli hizmetlerden yararlanması sağlanırdı.

SGK rapor parası sorgulama hizmeti, önceden SSK tarafından verilen bir hizmetti. SSK’nın geçici iş göremezlik ücretinden yaralanabilmek için, düzenli olarak primlerin ödenmesi gerekmektedir. Bu durum SGK üzerinden hizmet alırken de aynı şekilde geçerlidir.

SGK rapor parası sorgulama işlemi, SGK kullanıcılarının, rapor parası ismi verilen ücrete dair sorgulama, bilgi alma gibi işlemleri yapabilecekleri bir hizmettir. Daha öncede söz edildiği gibi, rapor parasının ilgili kanunlardaki tanımı, geçici iş göremezlik ücretidir ve bu ücret, SGK’nın sigortalılara gerekli olduğunda faydalanmaları için sunulmuş bir hizmettir. Sigortalı kişi, herhangi bir sağlık sorunu nedeni ile işine devam edemezse, geçici iş göremezlik belgesi alıp, SGK’nın rapor parası hizmetinden yararlanabilecektir. Bu şekilde sağlık sorunları nedeni ile çalışamıyorken, maddi anlamda sıkıntıya yaşamayacaktır. SGK rapor parası sorgulama işlemi de bahsedilen hizmet ile verilen ücret hakkında bilgi alma ve sorgulama yapma durumlarında kullanılan bir işlemdir.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here