Senetle Para Veren Yerler

Senetle Para Veren Yerler

Para ihtiyacı insanoğlunun herhalde kıyamete kadar süregelecek en önemli ihtiyaçlarından birisi olmaya devam edecektir. Bankaların yaygınlaşması ile birlikte artık insanlar para ihtiyacı konusunda genelde bankaları tercih etmekte olup, ancak yine de bu konuda birçok alternatif yöntem de bulunmaktadır. Bunların bazıları legal yöntemler olabiliyorken bazıları da illegal olabilmektedir. Yazımızın hemen başında bu illegal yöntemlerden uzak durmak gerektiğini söyleyelim. Örneğin; senetle para veren yerler aslına bakıldığında legal değildir. Çünkü finans kuruluşları dışında bu konuda yetkisi olan bir kurum bulunmamaktadır. Ancak yine de senetle para alma konusunda uygulanabilecek alternatif yöntemler vardır. Kısaca bunlara bir göz atalım.

Direkt olarak senetle para veren yerler bir nevi tefecilik yapmaktadır. Tefecilik ülkemiz yasalara göre ( Türk Ceza Kanunu ) suçtur. Bu nedenle senet verip direkt olarak para almak yasaya uygun değildir. Ancak bu konuda alternatif olarak, senetle bir mal alıp bu malı da paraya çevirme yoluna gidilebilir. Yine de böyle bir yöntemi denemeden önce konusunda uzman bir hukukçuya danışmanız ve fikir almanız yasal anlamda yanlış bir iş yapmaktan sizi koruyacaktır. Kanunen suç sayılan işlere girilmemesi gerekmektedir.

Acil nakit ihtiyaçlarında; senet ile bir mal alıp paraya çevirme yolunu kullanacaksak, ister istemez bu konuda doğru bir tercih yapmalı ve hemen paraya çevrilebilecek malları senetle satın almak daha akıllıca olacaktır. Bunlara örnek olarak; cep telefonu, altın, gümüş, araba, arsa, vs. gibi değerleri sayabiliriz. Bu değerler çok daha çabuk bir şekilde paraya çevrilebildiği için direkt senetle para veren yerler ile çalışıp yasal olmayan yollara bulaşmaktansa, bunları senetle alıp paraya çevirmek kısa vadeli nakit ihtiyaçlarımıza cevap verecektir. Bunun için de; senetle araba satan galerileri, senetle altın satan kuyumcuları, senetle arsa satan emlak ofisleri ile görüşebilirsiniz.

Senetle Araba Satan Galeriler

Genelde galericilerin çoğu senetle araba satışı yapmaktadır. Almak istediğiniz aracı senetle vadeli olarak alıp, daha sonra da internetten biraz daha uygun bir fiyata verip satıp, nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Hatta aynı galeriye durumu izah edip aracı direkt olarak ona da satabilirsiniz.

Senetle Altın Satan Kuyumcular

Altın herhalde bu konuda en kolay paraya çevrilebilecek metadır diyebiliriz. Bu nedenle senetle altın satan kuyumculara gidip, vadeli olarak altın satın alıp, daha sonra da bu altınları bozdurup acil nakit ihtiyacı konusunda bir çözüm üretebilirsiniz. Altın konusunda Cumhuriyet altını, küçük altın ya da yarım altın gibi değer kaybetmeyecek altın grubu ürünlerini tercih etmeniz zararınızı azaltacaktır. Ayrıca ihtiyacınızın aciliyetine göre biraz elinizde bekletip kar bile edebilirsiniz.

Senetle Arsa Satan Emlakçılar

Gayrimenkulün çok değerlendiği ve emlak piyasasının ciddi anlamda hareketlendiği son yıllarda; senetle arsa satan emlakçılar da bulunmaktadır. Bu emlak ofislerinden vadeli olarak arsa alabilir, bu arsaları da paraya çevirerek nakit ihtiyaçlarınızı çözebilirsiniz. Üstelik piyasanın hareketli olması nedeniyle belki de aldığınız fiyata nazaran kârla bile satabilirsiniz.

Oylama

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın