Senetle Araba Nasıl Alınır?

0
5

Bugün senetle araba nasıl alınır konusunu sizlere detaylı aktarmaya gayret edeceğim. Günümüzün tüketim dünyasında bankalara rağmen alışveriş yapmak pek kolay değil. En ufak market alışverişimizden tutun da ev ya da araba gibi değeri yüksek gayrimenkullere kadar bankalar küresel alışverişin tamamen içindeler diyebilirim. Bunun yanında banka dışı alışveriş seçeneklerimiz açısından az da olsa alternatif yollar da yok değil. Senet karşılığı istediğiniz ev ve arabaya da sahip olabilirsiniz.

Galericiler senetle araba almak isteyenlere güveniyor gibi bir sonuç çıkmasın yukarıda yazdıklarımdan. Öncelikle belirtmeliyim ki senet ve sözleşmenin hemen ardından noter aracılığı ile araca rehin koydurtarak aracın muhtemel satışının önüne geçiyorlar. Yani senetler tamamen ödenmeden araç üzerinden rehin usulü kalkmıyor. Senetlerin taksitini ödeyemeyenlerin elinden araba derhal alınarak, yeni müşteriler için tekrar vitrinlerde yerini alıyor.

Senet kullanımının bir takım avantajları da yok değil şöyle ki; belki bankaların faizli kredi kıskacından yaka silkenler için iyi bir yol olabilir. Bankaların sizi kara listeye alarak, kredi vermek için sakıncalı diye nitelendirdiği durumlarda senetle alım seçeneği iyi bir alternatif olabilir .

Elbette bu durumda bankalar saf dışı bırakıldığından dosya masrafı, sigorta ödeneği vb.. ödemelerden de muaf olabilirsiniz. Tabi bir soru daha akla geliyor. Bankaların hukuki güvencelerle parasını tahsil edebileceği yollar varken ve bu hukuki güvenceyi arkasına alarak kredi musluklarını ardına kadar açıyorken, senet üzerinden alım yapacağınız şahıs yada şirket bir kağıt parçasını imzalatarak size güvenecek midir yani? Konumuz senetle araba nasıl alınır olduğuna göre karşımıza ilk çıkanın galericiler olması bizi şaşırtmaz.

Galericilerin kendilerine has geliştirdikleri bir takım yöntemlerle cebinizden ilk aşamada çıkacak olan para çok cuzi bir rakam (300-500 tl arası). Galericilerin nerdeyse tamamının kullandığı bu yöntem şöyle işliyor:

Özellikle bankalardan kredi alma zorluğu çeken vatandaşların çekemedikleri banka kredisini, galericiler doğruca bankaya giderek kendileri çekiyorlar.Tabi ki bu yöntem galerici için risk taşısa da size pasladıkları senetlerle br derece hukuki güvenceyi de arkalarına alabiliyorlar. Bankanın uyguladığı faizi, araba taksitlerinde müşterilerine yansıtıyorlar. Senet faizi, duruma göre gecikme faizi derken, galericiler önemli bir karlılıkla arabalarını satıyorlar.

Bir önceki yazımız olan EFT Ücreti Almayan Bankalar Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here