Senetle Araba Nasıl Alınır?

0
6
Senetle araba nasıl alınır?

Bildiğimiz üzere ticarette alışverişler her zaman para ile olmamaktadır. Para yerine geçen ve kıymetli evrak denilen bazı kağıtlarla da alışveriş yapılabilmektedir. Bunlara örnek olarak; senet, bono, çek, poliçe, vs. gibi değerli kağıtları örnek gösterebiliriz. Bu kağıtların imzaların atılması sonucunda bir bağlayıcılığı olması nedeniyle ticarette güven ortamı da artış göstermiştir. En çok kullanılan kıymetli evraklardan biri de senettir. Ticaretin birçok alanında kullanılan senet, aynı zamanda araba alım satımında da çok sık kullanılmaktadır. Bu yazımızda bu konu üzerine eğilerek, senetle araba nasıl alınır sizlere kısaca anlatmaya çalışacağız.

Senetle Alışveriş Nasıl Olur?

Senet bildiğimiz üzere; iki kişi ya da daha fazla kişi arasında yapılan, vade tarihi ileri bir tarih olarak düzenlenen bir evraktır. Belirlenen vade tarihinin gelmesi ile birlikte borçlu kişinin, alacaklıya borcunu ödemesi ve senedini geri alması şeklinde süreç işlemektedir. Borcun zamanında ödenmemesi halinde ise alacaklı, bu senet ile alacağını belgelediği için resmi yollara yani icra yollarına daha kolay bir şekilde başvurabilecektir. Senet bazı durumlarda birden fazla da düzenlenebilir. Burada amaç taksit yapılmasının sağlanmasıdır. Zaten eskiye baktığımızda kredi kartlarının olmadığı dönemde, taksitle alışverişin senetle yapıldığını görmekteyiz. Örneğin; 1000 TL ‘lik bir mal için 10 taksit yapılmak istendiğinde, her ay için ayrı 100  TL ‘lik olmak üzere 10 adet senet düzenlenecek ve alacaklı ile borcu tarafından imzalanacaktır.

Senetle Araba Nasıl Alınır?

Senetle alışverişi az önce kısaca izah ettiğimiz üzere; senetle araba nasıl alınır konusunda da söyleyeceklerimiz buna paralel olacaktır. Bu şekilde senetle araba satan galeriler bulunmakta, bu galerilerde müşterilerinin talebine göre birkaç parçada ya da tek bir senet ile araç satışı yapabilmektedir. Özellikle senetle taksitli araba satışı yapılırken, galeriler belli oranlarda vade farkı almaktadır. Ancak bu farklar genelde bankaların faiz oranlarına nispeten daha uygun olmaktadır. Ayrıca senetle araba satışı yapan galeriler, senede imza atması için kefil talebinde de bulunmaktadır.

Almak istediğiniz aracın bir bölümünü peşin olarak vermeniz size alışveriş sırasında kolaylık sağlayacaktır. Şunu da belirtmekte yarar vardır ki; senetle araba almak istiyorsanız, bankadan alacağınız taşıt kredisi kadar uzun vadeli taksitlendirme beklemeniz gerekmektedir. Çünkü galeriler genelde 24 ayın üzerine ( ki bu vade bile her galerici tarafından yapılmamaktadır ) vade yapmamaktadır.

Aslında senetle araba alırken belirlenecek koşullar tamamen arabayı alacağınız galeri ve sizin aranızdadır. Yani bu konuda pazarlık yapmaktan çekinmeyin. Vade süresi, vade farkı gibi konularda mümkün olduğu kadar bastırmaya çalışın, sonuç pazarlık sünnettir ..

Senetle Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Eğer senetle araba alacaksanız; kesinlik imzaladığınız senedi iyi incelemeniz gerekmektedir. Rakamları iyi kontrol etmeli, sağına ve soluna “ # “ işareti koymalı, yazı ile yazılan rakamı da kontrol etmeli ve bunun yanına da “ # “ işareti koymalı, tarihi kontrol etmeli, vadelerini kontrol etmeliyiz. Senedimizin ödemesini yaptıktan sonra muhakkak ilgili galeriden teslim almalı, imza yerlerini iyice yırtmalı, hatta mümkünse yakmalıyız. Ayrıca ödeme konusunda da banka üzerinde ödeme yapmak, ileri bir tarihte yaşanabilecek muhtemel problemlerin önüne geçecektir.

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here