Şekerbank Bonus Kredi Kartı İptali

0
7
Şekerbank Bonus Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Şekerbank Kart İptali Nasıl Yapılır?

Dünyanın her köşesinde olduğu gibi ülkemizde de kredi kartı kullanımı çok yoğun ve gitgide artmaya devam ediyor. Kullanıcıların çoğu nakit para taşımama, taksit seçenekleri, kolay harcama yapabilme gibi seçenekler yüzünden kredi kartı kullanıyor. Öyle ki kredi kartı kullanımı artık her köşede kullanılabilir durumda. Hastane masraflarını ödemekten tutun, ev alışverişlerine, ev alışverişlerinden tutun en ufak büfedeki işlemlere kadar her köşede kredi kartı kullanılabilir duruma geldi. Tabi bu yoğun kullanım da peşinden yüksek borçlanma ve bu borçları ödeyememe sorunlarını getirdi. Türkiye’de yapılan son analizlere göre 2 milyonun üzerinde aktif borcunu ödeyen, 1 milyonun üzerinde de ödeyemeyen kullanıcı mevcut. Bu sebeplerden kullanıcılar kredi kartlarını iptal etmek isteyebiliyor.  İşte bu makalede size Şekerbank kredi kartı iptal etme işleminden bahsedeceğiz.

Kredi Kartı İptal Etme Yolları

Pek çok kredi kartı iptal işlemi gibi bu işlemi de 3 yoldan çözmeniz mümkündür. Başlamadan önce kapatmak istediğiniz kartınızın borcu bulunmaması gerekir. Eğer borç varsa bankanız kartınızı kapatmanıza izin vermeyecektir. Bu durumda önce borcu ödeyip, eğer şubeden ödeme yapacaksanız iptal yapacağınız gün ödeme ile birlikte gitmeniz sorunu çözecektir. Şubeden iptal için kişisel bilgilerinizin olduğu bir dilekçe yazmanız yeterli olacaktır. İlgili kişi borcunuz olmaması durumunda işlemleri başlatacaktır. Bir diğer yöntem telefon bankacılığıdır. Telefon ile Şekerbank müşteri hizmetlerini arayıp kişisel bilgileriniz ve telefon bankacılığı şifreniz ile iptal talebi yapabilirsiniz. Unutmayın bu işlemler için önceden oluşturduğunuz telefon bankacılığı şifreniz istenebilir. Son yöntem ise en kolayı internet bankacılığıdır. İnternet üzerinden ya da Şekerbank mobil şube üzerinden iptal işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem için daha önce oluşturduğunuz internet bankacılığı şifrenize ihtiyaç olacaktır. Eğer daha önce mobil şube ya da internet bankacılığı kullanmadı iseniz bu şifreyi almamışsınızdır. Bu işlemi gerçekleştiremeyebilirsiniz. Bankanız size zorluk çıkarır ise BDDK’ya başvuru yapabilirsiniz. Bu durumda BDDK araştırma yapıp sizi haklı bulursa kart iptalinizi gerçekleştirecektir.

Kredi Kartı İptal Etme Sebepleri

Faiz oranları, yıllarca taksit ödeme ve harcama alışkanlıkları kredi kartı iptallerinin başlıca sebeplerindendir. Unutmamak gerek ki kredi kartı bir amaç değil araçtır. Kredi kartı kullanıcının elinde şekillenir. Kart iptalinden sonra bile harcama alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekebilir. Ülkemizde aktif 61 milyon kredi kartı kullanıcısının sadece 2 milyonluk bir kısmı kart borçlarını hala ödemeye devam etmektedir. İptal işlemlerini gerçekleştirirken hiçbir banka çalışanının kredi kartı şifrenizi istemeyeceğini unutmayın. Kredi kartı iptalinizden sonra bile şifrenizi kimse ile paylaşmamaya özen gösterin. Kredi kartınızı iptal etmeye çalışırken dolandırıcıların kurbanı olmayın. Daha önce başka bir kredi kartı iptal işlemi yaptı iseniz Şekerbank kredi kartı iptali de aynı paraleldedir. En kesin yöntem şubeye gidip dilekçe vererek direk kredi kartınızın iptalini istemektir. Herhangi bir sorun karşısında BDDK mutlaka yanınızda olacaktır.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucunu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here