Sanal Kart Nasıl Açılır? Oluşturulur?

0
6
Sanal kart nedir?

Her gün televizyonlarda ve haber sitelerinde yeni bir dolandırıcılık hikayesi ile karşı karşıya kalıyoruz. Adli kurumlar ve polis bu konuda yeni bir önlem alıyor, dolandırıcılar da boş durmayarak yeni bir dolandırıcılık yöntemi buluyor. Dolandırıcılar daha çok kredi kartı bilgilerini çalmak ya da bir kişinin kimlik ve banka bilgilerini ele geçirip vatandaşı dolandırıyor. Uzmanlar tarafından da vatandaşlara mağdur olmamaları bu konuda birçok tavsiyelerde bulunuyor. Özellikle kredi kartı üzerinden yapılan dolandırıcılıkların önüne geçmek adına uzmanların en önemli tavsiyesi sanal kart yöntemi … Dolandırıcılar, kredi kartı üzerinden bir kişiyi dolandırabilmeleri için kredi kartı bilgilerine ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle bunun önüne geçebilmek için ilk etapta bu bilgilerimizi iyi muhafaza etmemiz gerekiyor. Bunun için de sanal kart kullanımını alışkanlık haline getirmek şart. Ancak bu konuda toplumun her kesimi yeterli düzeyde bilgiye sahip değil. Bu yazımızda bu konuda yardım olması adına sizlere sanal kartı nasıl açılır oluşturulur adım adım izah etmeye çalışacağız.

Sanal Kart Nasıl Açılır?

Bunun için çalıştığınız bankanın ister mobil bankacılık, ister internet bankacılığı platformlarını kullanabilir, isterseniz de herhangi bir şubeye gidip işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Şube üzerinden yapacağınız işlemleriniz banka görevlisi tarafından gerçekleştirilecek, bu konuda zaten tarafınıza gerekli bilgi verilecektir. Şimdi biz internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden nasıl sanal kart açılır konusunu ele alalım.

İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden şifremizi girip sisteme giriş yaptıktan sonra; “ KREDİ KARTI İŞLEMLERİ “ menüsüne giriş yapıyoruz. Buradaki bölümden de “ SANAL KART İŞLEMLERİ “ menüsünü seçtikten sonra yine “ SANAL KART OLUŞTUR “ menüsüne tıklıyoruz. Buradan sırasıyla bizden istenilen bilgileri işledikten sonra kartımız oluşturulmuş olacaktır. Sanal kartın oluşturulması akabinde; tıpkı bir kredi kartı gibi size 16 haneli bir kart numarası, kart son kullanım tarihi ve CVC ( güvenlik kodu ) numarası verilecektir. Bu numaraları kullanarak internet üzerinden alış veriş ve ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Sanal Kart Limit Belirleme

Sanal kartı oluşturmada asıl amaç güvenliğin sağlanması olduğu için; sanal kart ile alışveriş işlemlerinde limit belirlenme konusunda da bir esneklik bulunmaktadır. Yani kredi kartınızın limiti 10 bin TL de olsa oluşturacağınız sanal kredi kartınızın limitini istediğiniz rakama göre ayarlayabilirsiniz. Tabii ki bunun üst sınırı kredi kartınızın kullanılabilir limiti kadar olabilecektir. Bunun için de yine internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden; KREDİ KARTI İŞLEMLERİ bölümüne, buradan SANAL KART İŞLEMLERİ bölümüne ve buradan da SANAL KART LİMİT BELİRLEME bölümüne giriş yapıp, belirlemek istediğiniz limiti yazıp onaylamanız gerekmektedir.

Sanal kartı nasıl açılır oluşturulur sizlere kısaca anlattık. Ancak burada küçük bir hatırlatmak yapmak gerekir ki; bankaların internet bankacılık sistemleri ve mobil bankacılık uygulamaları arasında küçük farklılıklar olabilmektedir. Genel itibariyle Sanal kart oluşturma işlemleri KREDİ KARTI İŞLEMLERİ menüsü altından yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucunu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here