Sahte Çeyrek Altına Dikkat

0
23

Son dönemlerde değerinin artması ile birlikte alım gücü düşen altının, sahtesini yapan çete veya kişilerin sayısı ciddi bir artış göstermiş durumda. Bu gibi durumlara karşı dikkatli olmak için polis vatandaşları uyarmaya başladı. Altın fiyatlarında meydana gelen artışın tam da yaz aylarındaki düğün mevsimine denk gelmesi ve bir de Darphane grevinin meydana gelmesi piyasadaki sahte altın miktarını önemli ölçüde yükseltti.

Uzmanlara göre, yaz dönemlerinde artış gösteren sahte altın üretimi en fazla çeyrek altında yapılıyor. Bu konuta kuyumcular ve alıcılara çok büyük bir iş düşüyor. Sahteyle gerçek altını ayırt etmenin güç olduğu bu tür vakalarda sahtecilik ancak kimyasal testlerle ortaya çıkarılabiliyor. Altının sahte olup olmadığını ortaya çıkarabilecek testlerden biri ise mıknatıs yöntemi olarak belirlendi.

Altın manyetik bir maden olmadığı için mıknatısa yaklaştırıldığında çekim oluşmuyor ve böylece mıknatısa yaklaştırıldığına çekim oluşturan altınların sahte olduğu anlaşılıyor. Ayrıca sahte altın tuzağına düşmemek için üzerinde damga bulunmayan veya silik damgalı ürünlerden de uzak durulması gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan EFT Ücreti Almayan Bankalar Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here