Şahıs Şirketi Açmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor Ne Kadar Masraf Çıkar

0
5

Son dönemde KOSGEB ‘in yeni işletme kurmak isteyenlere verdiği destekler nedeniyle; kafasında bir iş fikri olan çoğu kişi bu fikirlerini gerçeğe dönüştürmek için kendi iş yerlerini kurmaya başladı. KOSGEB ‘in yanı sıra aynı zamanda İş Kur tarafından da verilen çalışan desteği ile birlikte artık bir iş kurmanın gayet cazip hale geldiğini söyleyebiliriz. Bir iş kurarken bir sermaye bulmanın yanı sıra aynı zamanda bürokratik anlamda da bir işletme kurmak gerekiyor. Bunun ise belli başlı şartları ve yöntemleri bulunuyor. Şimdi sizlere bu yazımızda Şahıs Şirketi Açmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor Ne Kadar Masraf çıkar kısaca izah etmeye çalışacağız.

Muhasebeciler de Halledebiliyor

Açacağınız işletmenizin defterlerini kendiniz tutmayacaksanız; ki bu oldukça zordur, mecburen bir muhasebeci ile anlaşmak durumunda kalacaksınız. Muhasebecinizin sizin adınıza Vergi dairelerinde ya da diğer kurumlarda işlem yapabilmesi için ise genel muhasebe vekaletnamesi vermeniz gerekmektedir. Verilen bu vekaletname ile artık muhasebeciniz bir çok işlemi sizin adınıza yapabilecektir. Bu işlemler arasında bir şahıs şirketi kurmak da bulunmaktadır. Eğer bu konularla hiç uğraşmayayım diyorsanız muhasebeciniz sizin adınıza işletme kuruluşunu da yapacaktır. Bunun için genelde muhasebeciler 500 TL civarında bir para istemektedir. Bu masrafın üzerine siz sadece vekaletname ücreti 145 TL ve imza sirküsü ücreti 50 TL ödersiniz. Diğer defterler, kaşe, makbuz, vs. Gibi masraflar ise muhasebecinize vermiş olduğunuz 500 TL ‘ye dahildir.

Yazar Kasa İstenebilir

Eğer işletmenizde yazar kasa olacaksa (bunu vergi dairesi, faaliyet alanınıza ve vergi usulünüze göre belirliyor) bu durumda bir de yazar kasa masrafı ilave edilecektir. Yazar kasalar artık yeni nesil yazar kasa olarak satılmakta, hem POS cihazı hem de yazar kasa görevi görmektedir. Yazar kasa almak için de en azından 750 TL civarı bir parayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Ancak iyi bir markanın yazar kasasını alayım diyorsanız yine 1.300 TL civarı bir para tutacağını da yeri gelmişken söyleyelim.

Ne Yapmak Gerekiyor

İlk önce notere giderek; imza sirküsü çıkarmanız gerekiyor. İmza sirküsü ile birlikte yine az önce de söylediğimiz üzere muhasebecinizin adınıza işlem yapabilmesi için genel muhasebe vekaletnamesi almanız da gerekecek. Bu vekaletnameyi çıkarmaya gitmeden önce muhasebecinizin adı soyadı ve TC kimlik numarasını almayı da unutmayın. Yani bir muhasebeci ile anlaşmadan notere genel muhasebe vekaletnamesi için gitmeyin. Noterden alacağımız bir diğer ve son belge de onaylı nüfus cüzdanı örneğidir. Tüm bu belgeleri çıkarttıktan sonra hepsini muhasebecinize teslim edip, başka bir işlem yapmanız gerek yoktur. Muhasebeciniz vergi dairesine giderek, sizin adınıza işlemleri başlatacaktır.

Kontrole Gelinecek

Muhasebecinizin başvurusundan hemen sonra kurduğunuz işletmenize Vergi dairesinden yoklama memurları gelecektir. Kontrollerde herhangi bir problem çıkmazsa işletmenizin kuruluşu onaylanacak, muhasebeciniz vergi levhasını çıkarttıracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here