Rotatif Kredi Nedir ?

0
12

Belirli teminat karşılığında bankaların firmalara açtığı limit dâhilinde kullandırdıkları kredi türüne Rotatif kredi denir. Başka bir diğer adı da dönem sonu faizidir. Bir yıl içinde dört sefer faiz ödemesi yapılır. Faiz oranları para piyasalarındaki gelişmelere göre değişim göstermektedir.
FAİZ ÖDEMELERİ:
OCAK-MART dönemi için MART ayı sonunda,
MART –HAZİRAN dönem için HAZİRAN ayı sonunda,
HAZİRAN –EYLÜL dönemi için EYLÜL ayı sonunda,
EYLÜL –ARALIK dönemi için ARALIK ayı sonunda yapılır.
Özellikle yabancı para cinsinden yapılan rotatif kredi kullandırımlarında vade süresi uzatılabilmektedir. Ancak faiz oranının değişken olması sebebiyle kriz zamanlarında firmalara ciddi anlamda maliyet yükleyebilmektedir. Vade süresi içinde anapara ödemesi yapma zorunluluğu olmasa da mutlaka mart, haziran, eylül ve aralık ayı sonunda faiz ödemesi yapılır.
En önemli Avantajı, Nakit akışı nispeten belirsiz olan firmalara, kısa sürelide olsa finansman ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olur. Ayrıca belirlenen limitler çerçevesinde rahat bir şekilde para çekip, yatırmanızı da sağlar.
Bankaların rotatif kredileri, özellikle esnaf ve KOBİ’ler tarafından yoğun talep görüyor. Kobi ve Ticari Kredilere göre faizi biraz daha fazla olsa da özellikle küçük işletmelere nakit ihtiyacı açısından çok büyük kolaylık sağlıyor.
Bankadan rotatif krediyi rahat alabilmeniz için, elinizdeki çekleri, senetleri, menkul değerleri veya vadeli mevduat hesaplarınızı teminat olarak göstermeniz gerekmektedir. Ancak bu şekilde bankadan kredinizi onaylatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here