Refinansman (Kredi Yeniden Yapılandırma) Nedir?

0
19
Refinansman nedir

Refinansman Ne Demektir?

Refinansman (Kredi Yeniden Yapılandırma), önceden kullanılmış bir kredinin daha avantajlı başka bir kredi kullandırılarak kapatılmasına denir. Yeni kullanılan kredi daha düşük faiz oranına sahip olduğundan, tüketici daha düşük faiz oranı ile kullandığı kredi ile hem mevcut kredisini kapatır hem de faiz ödemelerini düşürür. Refinansman aynı bankayla yapılabildiği gibi başka bir banka ile yapılabilir.

Refinansman Yapmadan Faiz İndirimi Mümkün Mü?

Mevcut olarak kullanılan hiçbir kredide faiz indirimi yapılması mümkün değildir. Bunun nedeni ise kredi kullanılırken banka ile tüketici arasında yapılan sözleşmedir. Bu sözleşmeyle her iki taraf sözleşmenin maddelerini yerine getirmekle yükümlüdür. Sözleşme ile krediyi kullanırken bankaya belli bir vade için aylık belirli miktarlarda ödeme yapmayı taahhüt etmiş olursunuz. Bu nedenle faiz oranının düşürülmesinin tek yolu mevcut krediyi Refinansman etmek yani yeniden yapılandırmaktır.

Refinansman Avantajları Nelerdir?

  • Faiz ödemelerinizi düşürebilirsiniz:Güncel faiz oranları kredi kullandığınız dönemdeki faiz oranından düşükse, Refinansman yaparak aylık ödemelerinizi düşürebilirsiniz.
  • Kredi vadesini değiştirebilirsiniz: Kredi kullandığınız dönemde belirtiğiniz vade oranlarını Refinansman ile değiştirerek, kredi vadenizi uzatabilir ve aylık ödemelerinizi daha uzun vadelere yayabilirsiniz.
  • Kredi faiz türünü değiştirebilirsiniz: Mevcut krediniz değişken faizliyse Refinansman ile sabit faize geçebilir ve aylık ödemelerinizi sabitleyebilirsiniz.
  • Sözleşmede belirtilen para birimi değiştirebilirsiniz: Mevcut sözleşmenizde ki para birimini değiştirebilir. Ödemeleriniz Türk Lirası, Dolar ve Euro cinsinden yapabilirsiniz.
  • Kredi aldığınız bankayı değiştirebilirsiniz: Mevcut kredinizi almış olduğunuz bankada ki faiz oranları cazip değilse Refinansman ile cazip faiz oranı olan bankaya geçebilirsiniz.

Refinansman hem mevcut kullanılan kredinin kapatılması hem de yeni bir kredi açılmasını gerektirmektedir. Bu nedenden dolayı eski kredi kapatılırken oluşabilecek erken ödeme cezası tahakkuk edebilir. Ayrıca yeni kredi açılırken oluşacak dosya masrafı, ekspertiz bedeli gibi bir takım masraflar tekrar oluşacaktır bu nedenle Refinansman yapmaya karar verirken bu masrafları da hesaba katmak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here