Refinansman Kredisi Nedir?

0
7

Finansal sektörde hizmet veren kurumların büyük bir bölümü kendi müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak kendi bünyelerinde var olan kredi ürünlerini kullandırmaktadırlar. Düşük faiz oranları ve uygun ödeme koşulları ile ülkemizde bulunan birçok banka kredi ürünlerini farklı isimler adı altında insanların faydalanabilmesi için sunmaktadır. Her kredinin kendi uygun ödeme koşulları ve faiz oranları bulunmakta ve banka müşterileri bunları bilerek kredi ürünlerini kullanmaktadırlar. Banka müşterilerinin ihtiyaç hissettikleri anda kendi bankalarından çekmiş olduğu krediler zaman içerisinde ekonominin olumlu seyretmesine bağlı olarak daha düşük faiz oranlarında verilmeye başladığı sırada krediyi daha önceden çekmiş olan müşteriler bu yeni faiz oranları ile krediyi yapılandırma gibi bir uygulamayı kullanabilirler. Böylece daha önceden daha yüksek faiz oranları ile kredi kullanan banka müşterileri yeni banka faizleri ile ödemelerine devam edebilmektedirler. İşte bu şekilde yeniden yapılandırmaya tabi tutulan kredi ürünleri Refinansman olarak adlandırılır.

Refinansman nedir, sorusunun cevabı çekilen kredinin gerek kendi banka üzerinden gerekse de farklı bir banka üzerinden yeni faiz oranları ile yeniden yapılandırılmasına denir. Refinansman yapılan kredi ürünleri ağırlıklı olarak Konut ve Araç Kredileri gibi ürünlerde gerçekleştirilmektedir. Uzun vadeli kredilerin yeniden yapılandırması müşterilere büyük katkılar sağlamaktadır. Bu uygulamadan faydalanmak isteyen banka müşterileri ilk olarak kullanmış olduğu kredi ürününün evraklarını hazırlayarak nüfus cüzdanı ile birlikte kendi bankasından veya farklı bir bankadan yapılandırma için başvurması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan QNB Finansbank Kredi Hesaplama başlıklı makalemizde kredi ve kredi hesaplama finansbank hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here