PTT’ye Gitmeden E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

0
5
PTT’ye Gitmeden E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

İnternet üzerinden birçok işlemi kolaylıkla yapılmasını sağlayan e-devlet şifresi eskiden sadece PTT’lerden alınabiliyordu ve şifre almak için PTT’de uzun zaman sıra beklemek gerekiyordu. Artık e-devlet şifresi almak için PTT’ye gitme zorunluluğu ortadan kalkıyor. E-devlet şifresi PTT’ye gitmeden internet bankacılığı üzerinden alınabilecek.

Eskiden e devlet şifresini unutanlar yeni şifre oluşturmaları gerekmekteydi.Yeni çıkan uygulama ile e-devlet şifresi almak için PTT’lere gitmeye gerek kalmadan,bankaların internet şubesi üzerinden yapılabiliyor. Bunun için internet şubesinden e devlet sistemine geçiş yapmanız yeterli. Yani ilk önce internet bankacılığı kullanıcı adı ve şifrenizi tuşlayarak internet bankacılığı sistemine geçiş yapmanız gerekir. Daha sonra bu sistemde yer alan e devlet linkini tıklayarak şifresiz olarak e devlet sistemine geçişinizi yapabilirsiniz.

Mobil imza ile e-devlet şifresi almak ise kullanılabilecek diğer bir yöntemdir. www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlete giriş yaptığınızda sistem size giriş yapmak istediğiniz yöntemi sormaktadır. Bu yöntemde mobil imzayı seçmeniz halinde TC kimlik numaranız ve cep telefonu bilginizi girmeniz istenecektir. Bu bilgileri girdikten sonra taahhütnameyi okuyup ekranda çıkan imzala tuşuna basan vatandaşların elektronik imza talepleri GSM şubeleri aracılığıyla SIM kartına yönlendirilecektir.Ancak mobil imzayla giriş yapabilmek için GSM firmanızdan daha önce mobil imza tanımlatmış olmanız gerekmektedir.

E- devlet şifresini bankaya gitmeden almak için telefon numaranızın e-devlet sisteminde kayıtlı olması gerekmektedir. Eğer telefon numaranız sistemde kayıtlı değil ise e-devlet şifrenizi PTT şubelerinden, 4 TL karşılığında yenileyebilirsiniz. İlk şifre alımı 2 TL, diğer bütün şifre alımları ise 4 TL olarak ücretlendirilir.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here