PTT Bank İnternet Bankacılığı Şifre Alma Adımları

0
18

PTT, Osmanlı İmparatorluğundan günümüze geçiş yapan nadide kurumlardan birisi olup, her ne kadar devlet kurumu olsa da; son yıllardaki ataklığına baktığımızda, alanında özel sektördeki rakipleri ile ciddi anlamda rekabet içerisinde olduğunu görmekteyiz. Para işlemleri üzerine verdiğimiz hizmetlerle PTT, adet bu konuda bir banka gibi çalışmaktadır. Son çıkardığı online işlemler modülü sayesinde de internet üzerinden birçok işlemin alınmasına da imkan vermiştir. Bu yazımızda size genel olarak bu online işlemlerden bahsederek PTT Bank İnternet Bankacılığı şifresi nasıl alınır adım adım izah etmeye çalışacağız.

PTT ‘de açacağınız hesaba posta çeki hesabı adı verilmektedir. Bu posta çeki hesabınız üzerinden ister para transferi yapabilir isterseniz de hesabınızdaki parayı dilediğiniz herhangi bir PTT şubesinden çekebilirsiniz. Ayrıca PTT ‘nin hayata geçirmiş olduğu PTT  Kart hizmeti sayesinde, PTT ATM ‘lerinden de para çekebilir, posta çeki hesabınızda bakiyeniz olması halinde PTT kartınızla tıpkı kredi kartı ile alışveriş yapar gibi harcama yapıp ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. En son yenilik olarak PTT kartınızı 3d güvenli ödeme sistemi uygulayan alışverişlerde de kullanabilirsiniz. Yani PTT kartın kredi kartı ya da bir bankamatik kartından farkı kalmadığını söyleyebiliriz.

PTT ‘de bulunan posta çeki hesabı ile ilgili olarak kurulan bir diğer sistem de İPÇ sistemidir. İPÇ sistemi; İnteraktif Posta Çeki hesabı demektir. Adından da anlaşılacağı üzere PTT posta çeki hesabının dijital platformudur. Bu platforma giriş yaparak, tıpkı banka hesabınızın internet bankacılığını kullanır gibi birçok işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemlere PTT üzerinden yapılan işlemlerin büyük bir bölümü dahildir. PTT Bank İnternet Bankacılığı ‘nı kullanabilmeniz için öncelikle bir Posta çeki hesabınız olması gerekmektedir.

PTT Posta Çeki Hesabı Açtırma

Bunun için ihtiyacınız olan tek şey nüfus cüzdanızdır. Nüfus cüzdanınız yoksa yerine sürücü belgesi ya da pasaport ta kabul edilmektedir. Bu belgelerden herhangi birisi ile herhangi bir PTT şubesine giderek posta çeki hesabı açtırmak istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Kısa sürede işleminiz yapılarak posta çeki hesabınız tanımlanacak, bunun karşılığında sadece sizden 5 TL güvence bedeli adı altında bir para tahsil edilecektir. Bu para daha sonra hesabın kapatılması halinde hesabın sahibi olan kişiye de iade edilmektedir. Posta çeki hesabı açtıktan sonra PTT Bank internet bankacılığı şifresi almak istiyorsanız gelelim bunun için yapmanız gerekenlere …

PTT Bank İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Alınır?

Bu şifreyi alabilmek için yine kimliğiniz ile birlikte bir PTT şubesine başvurmanız ve İPÇ sistem şifresi almak istediğinizi söylemeniz gerekmektedir. İPÇ şifrenizi aldıktan sonra https://ipc2.ptt.gov.tr/pttwebapproot/ipcservlet linki üzerinden sisteme giriş yapıp, şifrenizi değiştirerek artık İnteraktif Posta Çeki İşlemlerini yapabilirsiniz. Ayrıca güvenlik konusunu da düşünen PTT, şifre giriş aşamasında sanal klavye kullandırmaktadır. Bunun yanı sıra bilgileriniz 128 bit SSL sertifikalı teknoloji ile korunmaktadır. Uzun süre işlem yapılmadığında ise oturumunuz otomatik olarak kapatılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Çekmeden Önce Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde evin ne kadarına kredi, konut kredisi ve konut maliyet hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here