PTT ATM’sinden Posta Çeki Hesabına Nasıl Havale Yapılır

0
12

PTT ‘nin yaptığı işlemler her geçen gün artmaya devam ediyor. PTT ATM ‘lerinin de hayata geçirilmesi ile birlikte iyiden iyiye banka olma yolunda hızla ilerliyor. Sadece bankaların işleri ile de sınırlı kalmayıp, diğer birçok kurumun işlemlerinin de yapılabildiği bir kurum haline gelmiş durumda. Daha önceki bir çok yazımızda PTT ‘nin işlemlerinden sizlere bahsettiğimiz üzere; bugünkü yazımızda da; PTT ATM ‘sinden posta çeki hesabına havale nasıl yapılır anlatmaya çalışacağız.

İki Türlü İşlem Yapabilirsiniz

PTT ATM ‘lerinden işlem yapabilmek ve posta çeki hesabına havale yapabilmek için kartlı ya da kartsız olarak işlem yapabilirsiniz. Şimdi sırasıyla bu işlemlerin nasıl yapıldığını sizlere anlatalım.

PTT ATM ‘den Kartsız İşlem ile Havale

Bu işlem türünde PTT müşterisi olmanız, posta çeki hesabınız olması ya da PTT Kart sahibi olmanıza gerek yoktur. Kartsız bir şekilde havale yapmak için; herhangi bir PTT ATM ‘sine gidip, kartsız işlemler menüsüne giriş yapıp, karşımıza çıkacak menüden de Para Gönderme bölümüne giriş yapılacaktır. Daha sonrasında ise, gönderici kişi olarak bizden istenen bilgileri girip, daha sonrasında da paranın transfer edilmek istendiği kişiye ait TC kimlik numarası,  telefon numarası gibi bilgilerin girilmesi gerekecektir. Sonrasın da ne kadar para yatırılmak istendiği bize sorulacak, yatırmak istediğimiz para miktarını da belirttikten sonra ATM ‘de açılacak olan hazneye yatıracağımızı belirttiğimiz tutarda parayı yerleştirmemiz gerekecektir. Daha sonra ATM tarafından paranın kontrolü sağlandıktan sonra son kez onaylayıp onaylamadığımız sorulacaktır. Onay vermemiz ile birlikte ATM ‘den kartsız posta çeki hesabına havale işlemi tamamlanmış olacaktır.

PTT ATM ‘den Kartla Havale

PTT ATM ‘den kartsız işlem ile posta çeki hesabına havale ile ilgili bahsettiğimiz tüm süreç; aynı şekilde kartlı işlem ile posta çeki hesabına havale için de geçerlidir. Aradaki tek fark; işlemlerin başlaması sırasında; kartsız işlem menüsünden değil de; PTT Kart ‘ın, ATM ‘nin kart haznesine takılması, şifrenin işlenmesi ile başlayacak. Bu tip para gönderiminde de gönderici kişinin kimlik bilgileri hakkında size bir soru sorulmayacaktır.

Dekontu Saklamak Gerekiyor

PTT ATM ‘lerinden ister PTT kartla olsun isterse de kartsız olsun, yapacağınız para transferleri sonrasında size bir dekont verilmektedir. Her türlü ihtimale karşılık, bu dekontların saklanması daha doğru olacaktır. İlerleyen günlerde bu konuda bir sorun yaşanması halinde bu dekont delil olarak ilgili mercilere sunulabilir.

Masraf Alınıyor mu

Tabii ki PTT bu para gönderimleri için cüzi miktarlarda da olsa para kesintisi yapmaktadır. Eğer hesabınızda para varsa bu paradan kesebileceği gibi gönderdiğiniz paradan da bu kesintileri yapabilmektedir. Dolayısıyla böyle bir para gönderimi gerçekleştiriyorken, özellikle kesintinin nasıl yapılacağı konusunda dikkatli olmasınız. Çünkü yapılacak kesinti nedeniyle karşı tarafa eksik para gitmesi ihtimali de olacaktır. Aman bu konuya da dikkat…

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here