Prim Borcu Olanlara İkinci Şans

0
5
SGK prim sorgulama

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’a geçici madde eklendi. Buna göre, onaylanan kanun ile geçtiğimiz sene kasım-aralık aylarında vergi ve SGK prim borcu ödemelerini yapamayan ve haklarını kaybedenlere ikinci bir şans daha getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, yapılandırma sürecinde ödemesi gereken tutarları süresinde ödemeyenler, borçlarını geç ödeme zammıyla 2017 yılı mayıs ayı sonuna kadar ödeyebilecek.Yapılandırmada taksitlerin ödeme süreleri de dörder ay ötelenecek.Yani Ocak ayında yapılması gereken ödemeler Mayıs ayında, Şubat ayında  yapılması gerekenler Haziranda ve izleyen her taksit bu şekilde 4 ay ötelenerek  ödenebilecek.

Öte yandan kanun kapsamında peşin veya taksitli ödeme seçeneklerini tercih ederek yapılandırılan tutarları ödemeyenlere, yapılandırılan alacakların tamamını bu yılın mayıs ayı sonuna kadar ödemeleri halinde peşin ödeme indirimi imkânı da getirildi.

Kanun kapsamında peşin ya da taksitli ödeme seçenekleri tercih edilerek yapılandırılan alacakların tamamında indirim yapılacak ve katsayı uygulanmayacak.

Peşin ödeme seçeneğini tercih eden ancak yapılandırılan tutarları süresinde ödemeyerek hakkını kaybedenler 30 Nisan 2017’ye kadar yazılı başvuruda bulunarak taksitli ödeme seçeneğini tercih ederse ilk taksiti 2017 Mayıs ayına kadar ödeyecek.

Peşin ödemeye imkanı elvermeyenlerin taksitli ödemeye geçebilecek, bunun için borçluların Nisan ayı sonuna kadar ilgili vergi dairelerine başvuruda bulunmaları gerekiyor. Ayrıca, daha önce peşin ödemelerini aralık ayında gecikme zammı ile yapan vatandaşlarımıza da peşin ödeme indirimi uygulayacak ve fazla ödedikleri tutarı iade edecek.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here