Pos Cihazından Çekilen Para Hesaba Ne Zaman Geçer?

Pos Cihazından Çekilen Para Hesaba Ne Zaman Geçer?

Pos cihazları kredi kartımızdan ya da banka kartımızdan para çekmek için kullandığımız makinelere verilen isimlerdir. Bu cihazlar aracılığıyla kartımızdan yaptığımız harcama kadar arayı çekeriz. Pos makinelerini Posun sahibi kullanmaktadır. Ancak yapılan işlem neticesinde kişiler harcama alınacağı zaman ekranda yazan tutara bakmakta ve bunu onaylayarak çekmektedir. Bu sayede güvenlik de sağlanmış olur. POS cihazları bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte her bankanın ayrı bir POSU bulunur.

Ancak bir bankanın Posu üzerinden her bankayla işlem gerçekleştirmek de ayrıca mümkündür. POS makinesi küçük bir alettir ve kullanması da oldukça basittir. İki şekilde kullanılanılabilmektedir. İlk şekil olarak kart direk haznenin içerisinde yerleştirilmekte ve Giriş tuşuna basıldıktan sonra ise kişiden çekilecek olan tutar POS makinesinin ana ekranına yazılmaktadır. Daha sonra kişiye bu rakamın çekilmesini onaylaması için POS cihazı uzatılarak kişiden şifresi girmesi istenir.

Kişi şifreyi girdikten sonra sonuca bağlı olarak POS cihazından bir onay çıkar. Çıkacak olan bu fişin alt kısmında ya satışın gerçekleştiğine dair bir ibare ya da işlemin olumsuz oluşuna göre bir ifade yer alır. Bu ifadede limitin yetersiz oluşu ya da doğrudan neden satışın gerçekleşmediğine dair birçok ifade yazabilir. Daha sonra çekilen işlem tutarları bir sonraki gün hesaba geçmek üzere devreder. Yani bir sonraki gün paranızı hesabınızda alabilirsiniz.

Pos Cihazından Çekilen Para Hesaba Ne Zaman Geçer?
5 (100%) 1 oy

Bir önceki yazımız olan QNB Finansbank Kredi Hesaplama başlıklı makalemizde kredi ve kredi hesaplama finansbank hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın