POS Cihazı Almak İçin Ne Yapmak Gerekiyor

0
18

Kredi kartı kullanmayan tüketici sayısının oldukça azaldığı günümüzde; işletmeler de mecburen artık iş yerlerine POS cihazı koyuyor. POS cihazının olmaması artık günümüzde tüketiciler tarafından çok büyük bir eksiklik olarak görülüyor. Tüketici eğer POS cihazı yoksa almak istediği ürünü kasada bırakıp bile gidebiliyor. Firmalar da artık bu durumu kabullenmiş durumda ve taksit yapamasa da en azından iş yerlerinde POS cihazı bulunduruyorlar. Yeni işletme kuranların ilk ilgilendiği konulardan birisi de işletmelerine bir POS cihazı bağlatmak. Şimdi bu yazımızda henüz iş yerlerinde POS cihazı bulunmayanlar için; POS Cihazı almak için ne yapmak gerekiyor kısaca anlatmaya çalışacağız.

Önce İşletme Kuruluşu Olmalı

Eğer yeni bir işletme değilseniz herhangi bir sorun yok. Ancak işe henüz yeni koyulduysanız bu durumda öncelikle işletmenizin ya da şirketinizin açılışını yapmanız gerekiyor. Yani hâli hazırda kurulmamış bir iş yeri için bankalar POS cihazı vermiyor. Çünkü gerekli belgeler arasında zaten vergi levhası da bulunuyor. Vergi levhası ise; işletmenin kuruluşu için başvuruda bulunmadan, yoklama memurunun iş yerinize kontrole gelmeden, geldikten sonra da yapmadan çıkmıyor. Her ne kadar bu süreç cümlemizden uzun gibi gözükse de; bir kaç güne bitiyor.

Bankaya Başvuru

POS cihazı başvurusu için bankaların ticari kurumsal müşteri temsilcileri ile görüşmeniz gerekiyor. Genelde bu bölümlerde pek yoğunluk olmadığı için çok bir vakit kaybı yaşamayacaksınız. Bankaların ticari müşterilere karşı olan tutumları daha samimi oluyor.

İlgili banka görevlisine iş yerinize POS cihazı almak istediğinizi söyledikten sonra sizden bir takım belgeler isteyecektir. Bu belgeler ile birlikte bankaya tekrar müracaatınız sonrasında bir hafta içerisinde POS cihazınız bağlanacaktır. Ancak bunun öncesinde de bankanın size sunmuş olduğu POS cihazı paketlerinden birisini seçmeniz gerekiyor.

POS Cihazı Paketi Seçerken Dikkat

Bu noktada ne kadar ciro yapacağınız, parayı hemen ertesi gün hesaba alıp almayacağınız, faaliyet alanınıza göre taksit durumunuzun ne olacağı, paranın bloke durumu, vs. Gibi bir çok kriter POS cihazı şartlarınızı belirleyecektir. Bu konuda mümkünse tüm bankalardan teklif almalısınız. Çünkü bankadan bankaya cidid anlamda farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu konuyu yabana atmayın ve iyi araştırma yapın.

Gerekli Belgeler

POS Cihazı çıkarttırmak isteyenlerin; öncelikle bir ticari hesaplarının  olması gerekmektedir. Ticari hesap açılışı için nüfus cüzdanınızın, vergi levhanızın ve imza sirkülerinizin yanınızda olması yeterlidir. POS cihazı başvurusunda da bu belgelere ihtiyaç olacak ancak banka görevlisi tarafından gereği yapılacakıtr. Kısacası POS cihazı almaya giderken yanınızda olması gerekenler; kimliğiniz, vergi levhanız ve imza sirküsüdür. Vergi levhası bildiğiniz üzere yoklama memuru tarafından onay almanız sonrasında Vergi Dairesinde çıkarılmaktadır. Eğer muhasebeciniz var ise; verdiğiniz genel muhasebe vekaleti ile vergi levhasını çıkarttırabilmektedir. İmza sirküsü ise; Noterden alınan bir belgedir. Bu belgeyi almak da yaklaşık olarak 45 TL tutmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here