Parite Nedir?

0
7
Parite ne demektir? Anlamı nedir?

Parite

Ekonomi ile uğraşanlar ve çeşitli platformlar üzerinden yatırımlarını değerlendirenler bilecektir ki; bu piyasalarda her gün bilinmeyen yeni bir ekonomik terim ile karşılaşılmaktadır. Özellikle bazılarının Türkçe bir karşılığı olmadığı için, o terimi anlayabilmek için konuyu tamamen anlamak icap eder. Daha önceki bir çok yazımızda sizlere ekonomik terimlerden bahsederek bunları tanıttığımız üzere; bu yazımızda da siz değerli okurlarımız için Parite nedir konusunda bilgi paylaşımında bulunacağız.

Paritenin Anlamı

Aslında çok yabancı bir kelime gibi dursa da;  anlaşılması en kolay terimlerden birisi olan parite; tek bir cümle ile özetlenecek olursa, iki ayrı para biriminin birbirine karşı olan değeridir diyebiliriz. Adından anlayacağımız üzere; Forex gibi daha çok döviz işlemlerinin ve al – satlarının yapıldığı piyasalarında kullanılan Parite; majör pariteler ve minör pariteler olmak üzere de iki ayrı kolay ayrılmaktadır. Paritenin ne olduğu konusunun daha iyi anlaşılması adına bir örnek de vermiş olalım.

Örnek; dolar ve TL arasındaki pariteden söz etmemiz halinde; ortaya çıkan sonuç bize 1 doların kaç TL ‘ye denk geldiği sonucunu verecektir. Yani şu an dolar / TL arasındaki parite 3,62 TL seviyelerinde olduğunu kabul edecek olursak, bu sonuç bize; 1 doların 3,62 TL olduğunu ifade edecektir. Aynı şekilde Dolar ve Euro paritesi demek de; bir doların kaç euroya denk geldiği anlamını taşıyacaktır.

İki para birimi arasındaki parite yazılırken; ilk önce yazılmış olan para birimi ana (baz) para birimi, ikinci olarak yazılan para birimi de karşıt para birimi anlamına gelecektir. Yani Dolar – Euro paritesinde; dolar baz para birimi olurken, euro ise karşı para birimi olacaktır.

Majör Pariteler

Majör kelimesi bildiğimiz üzere; önemli ve öncelikli gibi anlamlar taşıdığı için majör pariteler de en çok kullanılan para birimleri arasındaki pariteleri ifade etmektedir. Piyasada kabul edilmiş olan 7 majör para birimi bulunur. Bu para birimleri arasındaki pariteler de majör pariteleri oluşturur. Şimdi sırasıyla sizlere bu majör pariteleri sayalım.

  • Euro ve Amerikan Doları Paritesi
  • Amerikan Doları ve Japon Yeni Paritesi
  • İngiliz Sterlini ve Amerikan Doları Paritesi
  • Amerikan Doları ve İsviçre Frangı Paritesi
  • Avustralya Doları ve Amerikan Doları
  • Amerikan Doları ve Kanada Doları
  • Euro ve Japon Yeni Paritesi
  • Euro ve İngiliz Sterlini Paritesi şeklindedir.

Bu pariteleri majör parite olmalarının en büyük sebebi; ister istemez bu ülkelerin ekonomik durumu ve yine bu ülkelerin ticaret hacimlerinin yüksek olması nedeniyle para birimlerinin ekonomide daha fazla kullanılıyor olmasından kaynaklıdır.

Minör Pariteler

Minör de kelime anlamı olarak daha küçük, ikinci planda olan gibi anlam taşımaktadır. Minör parite ise; herhangi bir majör para birimi ile minör para birimleri arasındaki oluşann paritedir. Daha çok yerel yatırımcıların rağbet gösterdiği paritelerdir. Uluslar arası anlamda önemli ve işlem hacmi yüksek minör para birimlerine; Yeni Zelanda Doları, Singapur Doları ve Güney Afrika Cumhuriyet Randını örnek gösterebiliriz

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here