Para Biriktirirken İzlenecek 8 Yöntem

0
5

Masrafların sürekli arttığı günümüzde maaşlar yetmeyince mecburen ekstra bazı tedbirler almak gerekiyor. Zaten bu tedbirleri almak dışında da maalesef başka şansımız bulunmuyor. Bırakın para biriktirmeyi ayın sonunu bile zor getiriyoruz. Ancak para biriktirme konusunda biraz azimli bir şekilde hareket ederseniz yine de ortaya bir şeyler çıkıyor. Esas olan uygulamaya koyduğunuz planda sebat etmek ve istikrarlı bir şekilde devam etmek. Şimdi siz değerli okurlarımızın işini kolaylaştırmak adına para biriktirirken izlenecek 8 yöntemi paylaşmaya çalışacağız.

  • Faturalara Müdahale

Para biriktirmeye kesinlikle faturalardan başlamak gerekiyor. Günümüzde elektrik, su, doğalgaz, telefon, vs. gibi birçok fatura kalemi olduğundan, her faturadan aylık 10 – 15 TL arası tasarrufta bulunsanız toplamda aylık 50 TL ‘lere varan rakamlarda birikim yapmanızın önü açılmış olacaktır. Fatura konusunu kesinlikle hafife almamalısınız.

  • Sosyal Hayata Harcadığını Paraları Kısın

Hafta sonu dışarı çıkmaları, piknikler, çay içmeler, kahvaltılar, vs. derken sosyal hayata artık insanlar çok daha fazla para harcamaya başladılar. Tabii ki  ömrünüzün kalanını evde geçirin de demiyoruz ancak en azından aylık bu konuda bir tasarruf hedefi koyabilirsiniz. Örneğin; mevcut sosyal hayat için harcadığınız ortalama harcama miktarını hesaplayarak, bunu aylık 50 TL daha aşağıya indirmeye çalışın ve bu parayı da kenara koyun.

  • Cep Telefonu ve Ev İnterneti Tariflerini Gözden Geçirin

Faturalar konusunda cep telefonu ve internet faturaları için ayrı bir başlık açmak gerekiyor. Çünkü 4 kişilik bir ailede 4 kişide de cep telefonu, bir de üzerine ev interneti eklenince ortaya çok büyük rakam çıkıyor. Bu rakam her ay ödenince daha da zorluyor. Ancak bu rakamları aşağılara çekerek, ciddi anlamda birikim yapma fırsatı yakalayabiliriz.

  • Gerektiğinde Toplu Ulaşımı Kullanın

Günlük hayatımızda en önemli giderlerimizden birisi de maalesef benzin masraflarıdır. Bir yere gideceğimizde gerekirse bunun hesabını da yaparak, toplu ulaşım daha uyguna geliyorsa bunu kullanmalı, buradan da bir şekilde tasarruf ederek birikimlerimize ilave etmeliyiz.

  • Tasarruf Hedefleriniz Olsun

Aylık, haftalık, günlük olarak kendinize tasarruf hedefleri koyun ve bunları bir şekilde gerçekleştirmeye çalışarak, buradan gelecek paraları kenara koyun.

  • Birikiminizi Altın Olarak Ya da Farklı Bir Şekilde Saklayın

Unutmamanız gereken bir husus var. O da paraları TL olarak saklamamanız gerektiği. Neden derseniz paranız kenarda TL  olarak durdukça harcanma ihtimali her zaman daha yüksek olacak. Bunun yerine altın, döviz, vs. gibi birikimlerinizi hemen bozdurup harcayamayacağınız cinsten saklamanız daha doğru olacaktır. Hatta paraya ihtiyacı olan ve size geri ödeyeceğini düşündüğünüz kişilere altın olarak borç verin. O bile sizde kalmasın.

  • Kumbara

En eski yöntemlerden birisi ancak popülerliğini hiç kaybetmiyor. Eve girerken, çıkarken, cebinizdeki bozuk paralardan azar azar da olsa kumbaraya atmaya çalışın. Her zaman olumlu sonuç veren yöntemlerden olmuştur.

  • Alışveriş Yapmadan Önce Fiyat Araştırması

Alışverişten önce kılı kırk yarın. En ucuz ürünü bulun. Marketlerin broşürlerini didik didik edin. Alacağınız ürünlerde aylık 30 TL bile indirim yakalasanız çok önemli.

 

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here