ÖTV İndirimi Şartları Nedir?

0
5
ÖTV İndirimi Şartları Nedir?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısının 25 maddesi kabul edildi. Tasarının bir maddesi de ÖTV indiriminde şartlarını düzenliyor. Bu madde gereğince trafik yoğunluğu içinde önemli bir paya sahip olan, çok büyük bir kısmının model yılı ilerlemiş veya yıpranmış olan şehir içi taksi, dolmuş, minibüs, midibüs, servis, özel halk ve belediye otobüsleri ile ticari yük taşımacılığında kullanılan kamyon, kamyonet ile TIR’ların yenilenmesine yönelik düzenleme yapılıyor.

Yasaya göre söz konusu bu araçların, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten 30 Haziran 2019 tarihine kadar yenilenmesi durumunda ÖTV’den muaf olacaklar. Düzenlemeden, ticari yolcu ve yük taşımacılığı faaliyeti dolayısıyla gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunanlar yararlanabilecek. Bu kapsamda, kendi şahsının veya şirketinin çalışanını veya yükünü taşıyanlar, bu taşıtların yenilenmesi amacıyla bu yasadan yararlanamayacak.

ÖTV indiriminden yararlanılan taşıtın, yararlanılan tarihten itibaren 2 tam yıl içerisinde satılması, devredilmesi veya diğer yollarla işletme kaydında çıkarılması gerekecek. Aksi takdirde yeni alınan taşıta ilişkin zamanında alınmayan vergiler tahsil edilecek.

Taşıtın, ÖTV indiriminden faydalandığı tarihinden itibaren 3 tam yıl geçmeden devri halinde, adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan; ticari yolcu veya yük taşımacılığı faaliyetinden çekilmesi halinde ise bu düzenleme hükmünden yararlanandan ÖTV alınacaktır.

Tasarıya, elektrikli ve hibrit araçları teşvik etmek amacıyla önergeyle madde eklendi.Buna göre, elektrikli ve hibrit araçların piyasaya kazandırılması ve Türkiye pazarında özendirilmesi amacıyla, bu araçların vergilendirilmesinde farklılaştırma adına vergi basamaklarında elektrikli motorlar için yeni bir alt birim açılıyor.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here