Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

1
9
Otomatik Ödeme Talimatı nedir?

Otomatik ödeme talimatı, bankaların sizin hesaplarınız aracığıyla size ait olan faturaları otomatik olarak ödemesini sağlayan hizmettir. Bu talimatı size ait olan vadesiz hesap, kredili mevduat hesabı ve kredi kartınız ile yapabilirsiniz. Otomatik talimat yöntemi ile su, elektrik, doğalgaz, internet, TV gibi faturalarınızı bankada kuyruk beklemeden ve son ödeme tarihini geçirmeden hızlı ve rahat şekilde halledebilirsiniz.

Otomatik ödeme talimatından yararlanmak için otomatik ödeme talimatı vereceğiniz bankanın şubesine giderek, şubenin ATM’lerinden, bankanın internet şubesinden veya telefon bankacılığı ile otomatik ödeme talimatını aktif hale getirebilirsiniz.

Otomatik ödeme talimatının avantajları ise, bankalar otomatik ödeme talimatı vermek isteyen müşterilerinden ek bir ücret talep etmemektedir. Üç ve daha fazla fatura ödeme talimatı verdiğinizde bankalar hesap işletim ücreti ya da kart aidatı konusunda da avantajlar sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bankalarda ki uzun kuyruklardan ve faturanın son günü ne zamandı gibi sorunlardan tamamen kurtulmaktadır.

Otomatik ödeme talimatı verdiğinizde, hesabınızda yeterli bakiye olması durumunda ödeme yapılmaktadır.Ancak hesabınızda faturaların ödenmesi için yeterli miktarda para yok,  otomatik ödeme talimatı verdiğim için faturalar ödenir mi diye düşüyorsanız hesabınızda para olmadığında faturaların ödemesi yapılmamaktadır.Bu nedenle, fatura tarihleriniz yaklaştığınızda hesabınıza para yatırarak, ödemelerin zamanında ve düzenli olarak yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Otomatik ödeme talimatı için bir diğer yöntem ise vadesiz hesap yerine kredi kartı ile otomatik ödeme talimatı verilmesidir. Bu yöntem ile faturalarınız mevcut kredi kartınıza tanımlanır ve faturalarınız son ödeme tarihinde kredi kartından otomatik olarak ödenir. Bu yöntem ile hesabınızda para olmasa da faturalarınızı ödeyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise kredi kartı ödemelerinde bankanın sizden komisyon kesmediğine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucunu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 YORUM

  1. Merhabalar ben otomatik ödeme talimatı verdim ancak banka bu talimatı yerine getirmedi ve bunun yüzünden faiz ödemek zorunda kalmamın yanısıra ödenmeyen fatura yüzünden hizmetim askıya alındı…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here