Organik Ürün Satarak Para Kazanmak

2
3
Organik ürün satışı ile evde iş imkanı
organik ürün satarak para kazanmak

Organik ürün satışı ile para kazanmak

Organik gıda son zamanlarda en çok öne çıkan sektörlerden biridir. Hepimiz sağlıklı bir hayat sürmek isteriz. Fakat yediklerimize ve içtiklerimize güvenemediğimiz bu çağda, organik ürünlerin değeri gün geçtikçe artmaktadır ve ölmeyecek bir sektör olarak görülmektedir. İnsanların en çok para harcadıkları sektörün, gıda sektörü olduğunu da unutmamak gerek. Organik ürün; dediğimizde evet aklımıza çoğu zaman gıda geliyor ama sadece bununla sınırlı değil. Kozmetik, temizlik, tekstil ve dahası..

Pazarın büyüklüğü

Organik Tarım Araştırma Enstitüsü’nün açıklamaları doğrultusunda, organik ürün sektöründen ülkemizin yaklaşık 300-350 milyon dolar pay aldığı düşünülüyor. Bu pazarın yüzde 15’lik kısmını ise online satış oluşturuyor ve önümüzdeki üç yılda beş kat daha büyümesi bekleniyor. Yani organik ürün satmak internet üzerinden para kazanmak için çok iyi bir iş fikri olacaktır. Ek iş olarak da , esas işiniz olarak da çok para kazanabilmeniz mümkün.

Nereden başlamalı?

Önce nasıl bir şey yapacağınıza karar vermelisiniz. Organik üretimi bahçenizde sizin yaptığınız ( reçel, salça, domates rendesi, turşu, taze sebze meyve vb gibi ) küçük çapta bir iş mi? Bir tarım arazisinde ekip biçerek, samimi ve güvenilir ama daha büyük bir işletme mi ? Yoksa toptancılardan ürün alarak ve diğer üreticileri sitenize bağlayarak , üretime katılmadığınız bir sanal market mi? Seçim sizin…
Var olan bir online organik ürün sitesine katılıp ürünlerinizi oradan satmak başlangıç için iyi bir adım olacaktır. Üretiminizi çevrenize, eş dostunuza haber vererek onların da katılımını sağlayabilirsiniz. Kulaktan kulağa yayılmak da her zaman önemlidir. Biraz daha geliştikten sonra kendinize ait bir web sitesi oluşturtabilirsiniz.

Organik Ürün Satarak Para Kazanmak
Organik Ürün Satarak Para Kazanmak

En çok satılanlar?

En çok satışı yapılan ürünler, kuru meyveler, baharat, süt , peynir, salça, kuru yemiş, yoğurt, reçel, şarküteri, tereyağı, tarhana, bakliyat, turşu vb. Online organik marketler içinde öne çıkmak için yöresel ürünler ya da kolay bulunmayan, özel ürünlere ağırlık verebilirsiniz.

Öneriler

*Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta gıda satışı yapmanın çok büyük sorumluluk gerektirdiğidir.
* Öncelikle yasal prosedürleri çok iyi araştırmalı, temizlik ve hijyenden asla ödün vermemelisiniz.
*Paketleme de bir o kadar önemli. Ürünlerinizin görselliği ilgi çekici olması her zaman dikkat çeker. İlginç kaplar, kavanozlar, şirin paket kağıtları kullanabilirsiniz.
*Kargolarınıza küçük notlar ekleyerek müşterilerinizin yüzünde tebessüme sebep olup, samimiyeti sağlayabilirsiniz.
* Büyük çaptaki satışlarınızın yanına küçük hediyeler ekleyebilir, arada promosyonlar düzenleyebilirsiniz.
*Fiyatlarınızı belirlerken çok dikkatli olmalısınız. Ürünlerinizin çok ucuz olması sizi zarar sokabilir ya da insanların kafasında soru işaretleri yaratabilir. Çok pahalı olması ise sadece belli bir gelir düzeyine hitap edeceğinden işlerinizi düşürebilir. Başlangıç için en iyisi ortalama bir fiyat belirlemektir.
*Web sitenizde organik üretim hakkında yararlı bilgiler yayınlamak hem daha çok okunmasını sağlayacak hem de sizi konuya hakim gösterecektir.
Özetle internetten organik ürün satışı, hem evden hem de internetten para kazanma yolları içinde en kârlı olanlardan biridir ve yeterli emek ve zaman harcandığında geri dönüşü sizi tatmin edecek nitelikte olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Evde Reçel Yaparak Nasıl Para Kazanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here