Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borçları Ne Olur?

0
8
Ölenin kredi kartı borcu ne olur? 2018

Vefat Eden Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borçları Ne Olur?

Kredi kartları ve krediler, hayatın belli aşamalarında gerekli görülen ödeme yöntemlerindendir. Kredi kartları kolay ödeme aracı olmasının yanı sıra ertelenebilir de bir borç aracıdır. Durum böyle olunca da kredi kartları ile alış veriş yapma oranları oldukça yükselmiştir.

Bankaların Taksit Yapımı

İşletmelerinde kredi kartına taksit yapma kolaylıkları da kredi kartı kullanımını teşvik etmektedir. Çünkü doğal olarak işletmeler taksitlerini garanti altına almak isterler. Yani, taksiti yapan işletmeler değil bankalardır. Bankaların müsaade ettiği sayı kadar taksit yapabilme yetkileri banka vermektedir. Kredi de kredi kartları gibi artık bir gereklilik gibidir.

Kredi Çekmek

Kredi çekmek, bazen otomobil almak ev almak gibi büyük yatırımlar için tercih edilse de bazen de küçük ihtiyaçlar için kredi çekilebilmektedir. Ancak kredi almak için gerekli şartları da taşımak gereklidir.

Kredi Borçlarının Geri Ödenmesi

Tabi ki kredi kartlarından taksitler yaptırmak, ödemeler yapmak ve kredi çekmek kadar geri ödemek de son derece önemlidir. Bu borçları geri ödenmemesi ciddi sorunları beraberinde getirecektir. Bu sorunlar ile tekrar kredi kartı almak ve kredi çekmek son derece zor ve hatta imkansız olacaktır. Ancak bazı durumlarda da borçları ödemek mümkün olmaz. Bunun nedeni de ölüm gibi bir gerçekliktir. Ölen kişinin kredi kartı borçlarının ve kredi borçlarının ödenmesi farklı şekillerde olmaktadır. Hatta bazen bu borçlar ödenmeyecektir. Duruma her yönden de bakmak gerekir.

Hayat Sigortası Durumu

Ölen kişinin hayat sigortası var ise hayat sigortasının kapsamı içinde ki ölümlerde bu borçlar sigorta tarafından ödenecektir. Ancak bu durum oldukça çelişmeli olacaktır. Hayat sigortası olmadığı durumlarda da farklı şekiller meydana gelecektir.

Mirasçı Ve Borç İlişkisi

Borcu ödemek istemeyen mirasçılar var ise mirasın tamamının reddedilmesi gerekir. Çünkü mirasın tamamının kabul edilmesi halinde murisin borçları da kabul edilmiş olacaktır. Mirasın yarısını kabul etmek ve yarısını reddetmek gibi bir durum söz konusu değildir. Yani varlıkları kabul ederken borçları reddetmek gibi bir mirasçı olmak mümkün değildir. Mirasın ya tamamen kabul edilmesi gerekir ya da hepsinin tamamen reddedilmesi gerekir. Mirasçının, mirası reddetmesi durumunda ise durum daha farlı boyutlara ulaşacaktır. Ölen kişinin kredi kartı ve kredi borcu var ise ve mirasçısı mirası reddettiyse veya mirasçısı yok ise mal varlığı devlete kalır. Devlet borçlarını ödemekle yükümlü değildir. Ancak, devlet mal varlığına sahip olabilecektir. Murisin hem borcu hem de mal varlığı var ise devlet elinde ki mal varlığı ile borçlarını öder. Ödemeyen kısımlar için yapılacak bir şey yoktur. Tamamen borca batık bir mal varlığı var ise batık kredi kartı borcu veya batık kredi olarak kalacaktır. Yani borç ödenmeyerek kalacaktır. Mirasçısı olmasına rağmen batık mal varlığı olan kimsenin mal varlığı otomatik olarak reddedilmiş sayılır. Burada amaç murisin mirasçısını borçtan korumaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notum Neye Göre ve Ne Zaman Güncellenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.